iarna
Este deja iarnă la munte cu ninsori abundente și temperaturi chiar sub zero grade în mai multe zone înalte. Șoferii trebuie să aibă cauciucuri de iarnă, dacă ajung pe şoselele de munte. Compania de Drumuri dă asigurări că există suficiente stocuri de sare, materiale antiderapante și motorină pentru utilajele de deszăpezire.
Începe furnizarea căldurii în sistem centralizat la Miercurea Ciuc. Multe instituții și asociații de locatari preferă să facă economie
După câteva zile cu temperaturi sub cele care ar fi normale pentru această perioadă, la Miercurea- Ciuc, polul frigului din țara noastră, a început furnizarea încălzirii în sistem centralizat. Deocamdată, prețul gigacaloriei este cel de anul trecut. Chiar și așa, multe instituții și asociații de locatari nu au cerut să le fie furnizată căldură în calorifere, ca să facă economie.
Zăpadă la Bâlea Lac. Ninsoare abundentă şi la Harghita Băi: "Oricum zăpada asta se va topi, pentru că de obicei mai vine 'vara babelor'. Abia după aceea ninsoarea adevărată"
A venit deja iarna la munte, la altitudini mari. Ninge abundent în mai multe zone din ţară, iar temperaturile au scăzut sub zero grade. Şoferii trebuie să ia în calcul să-şi pună cauciucuri de iarnă dacă ştiu că ajung pe şoselele de munte. Compania de drumuri dă asigurări că există suficiente stocuri de sare, material antiderapant și motorină pentru utilajele de deszăpezire.
Apropierea sezonului rece îi sperie pe românii cu venituri mici. Unii cutreieră pădurile după vreascuri, altii strâng cureaua cât pot. ”Pe o parte ne dau, pe o parte scumpesc mai mult, dacă nu iau medicamente, nu pot trăi”
Mulți români nu știu cum vor trece peste sezonul rece. Unii dintre cei cu venituri mici au ajuns să cutreiere pădurile după vreascuri. Alţii strâng cureaua cât de mult pot pentru a fi siguri că vor avea căldură în cămine.
România nu va avea probleme cu gazele la iarnă. Ministrul Energiei a anunțat că depozitele naționale sunt pline în proporție de 70 la sută, peste graficul programat
România are asigurat necesarul de gaze pentru această iarnă, susține Guvernul. Ministrul Energiei a anunțat că depozitele naționale sunt pline în proporție de 70 la sută, peste graficul programat. În același timp însă, creșterea accelerată a prețurilor cere noi măsuri pentru sprijinirea consumatorilor. Nu toți actorii din piață sunt însă de acord cu propunerile Executivului.
De teama costurilor mari pentru gaze, mulți români se pregătesc să treacă iarna cu sobele pe lemne
Cererea pentru lemn de foc a crescut, odată cu scumpirea gazului. Tot mai mulți români se pregatesc să treacă iarna cu sobele de lemne, chiar dacă multi dintre ei au si posibilitatea de a se încălzi cu gaz. Pe de altă parte, România trebuie sa aibă grija cum își gestionează una dintre cele mai valoroase resurse pe care încă le mai are: lemnul.
Arad: Lemnul de foc s-a scumpit la ocoale cu până la 40%, dar cererea a crescut
Lemnul de foc s-a scumpit la ocoalele silvice de stat din judeţul Arad, faţă de anul trecut, cu până la 40%, în timp ce la particulari, la care preţurile sunt duble faţă de cele de la stat, lemnul este mai scump cu 20%, dar cu toate acestea cererea este mai mare faţă de anii anteriori.
Gazprom susține că preţurile europene la gaze ar putea creşte iarna aceasta cu 60%
Gazprom a anunţat marţi că preţurile europene la gaze ar putea creşte iarna aceasta cu 60%, la peste 4.000 dolari per 1.000 metri cubi, deoarece exporturile şi producţia companiei ruse de stat continuă să scadă, în urma sancţiunilor occidentale, transmite Reuters, conform Agerpres.
Imagini spectaculoase în Sydney. Ceața a acoperit tot orașul
Imagini spectaculoase vin din Sydney. Orașul a fost învăluit în ceață. Se mai zăreau doar unele vârfuri ale zgârie norilor. O serie de zboruri au fost întârziate, iar soferii au fost avertizați că vizibilitatea este redusă.

