iarna
În plină iarnă au înflorit lalelele, într-un sat din raionul Ialoveni din Republica Moldova. De mai bine de 3 ani, un antreprenor aduce bulbi din Olanda, care sunt crescuţi după o nouă tehnologie. Astfel că dau în floare mult mai devreme şi bucură ochii tuturor în această perioada a sărbătorilor.
Sărbători de iarnă cu vreme neașteptat de caldă. Vremea de Crăciun și Revelion
Moș Crăciun se pregătește să vină pe patine cu rotile. Zăpada se lasă așteptată în multe zone ale țării, inclusiv la munte. Primii fulgi de nea au căzut în această dimineață și în București, însă doar în anumite zone ale capitalei străzile au fost acoperite timid de un strat de omăt. Este prea cald, spun meteorologii, care anunță temperaturi generoase de Crăciun și Revelion.
Papa Francisc: Să ne gândim la poporul ucrainean de acest Crăciun. (…) Este grav când un copil îşi pierde capacitatea de a zâmbi. Ei poartă în suflet tragedia acestui război
Papa Francisc le-a cerut miercuri credincioşilor să-şi amintească de copiii ucraineni care nu mai pot zâmbi şi suferă de frig de Crăciun anul acesta, relatează Reuters.
Primele zile de îngheț din luna decembrie. Fluctuațiile vremii afectează culturile, avertizează specialiștii în Agricultură
Doi oameni și-au pierdut viața după ce valul de aer polar a adus un ger năprasnic asupra României. Azi dimineaţă, mercurul a scăzut sub zero grade în aproape toată ţara, iar în nordul şi centrul ţării, a fost ger. Cel mai frig a fost la Vârful Omu: minus 20 de grade. Meterologii atrag atenția că și în această noapte ne așteaptă gerul.
Vremea se mai încălzește după cele două zile de îngheț. De joi, temperaturi peste 10 grade în vestul, centrul şi sud-estul ţării
Este cea mai rece perioadă din această iarnă, iar la noapte va fi şi mai frig, cu temperaturi de minus 13 grade în unele zone din ţară, anunţă meteorologii. După îngheţ, însă, căldura va reveni şi se vor înregistra chiar şi temperaturi de până la 17 grade.
Vremea rece a făcut victime la Iași. La Vârful Omu temperatura a fost de -20 de grade
România a înghețat în această dimineața, din cauza temperaturilor sub zero grade. Cel mai frig a fost la Vârful Omu, unde s-au înregistrat -20 de grade. Vremea e rece nu doar la mare înălțime, ci și în orașe. Frigul a făcut deja victime la Iași.
Cod galben de vânt puternic în nouă judeţe, până miercuri dimineaţa
Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, marţi, o atenţionare Cod galben de intensificări ale vântului, ce vizează până miercuri dimineaţa nouă judeţe.
Ninsori și lapoviță la munte. Avariile la rețeaua electrică au lăsat stațiunea Borsec fără curent timp de mai multe ore
A venit iarna în zona de munte, unde zăpada a creat deja probleme. Şoselele s-au transformat în adevărate capcane, iar drumarii spun că sunt pregătiţi pentru o noapte grea, cu multe intervenţii mai ales în trecătorile unde ninge încă de azi dimineaţă. Şi este doar începutul. Meteorologii au emis mai multe coduri galbene.
Meteorologii au emis avertizări cod galben de ploi, ninsori moderate și de vânt puternic, valabile până luni
Administrația Națională de Meteorologie a emis trei avertizări de vremea rea valabile până luni la ora 10.00, respectiv până la ora 18.00. Prima avertizare, care a intrat în vigoare la ora 10.00, vizează ploi însemnate cantitativ.

