Este iarnă grea în toată, una dintre cele mai grele din ultimii ani din cauza temperaturilor extrem de scăzute care s-au menținut câteva zile și nopți la rând, dar şi din cauza zăpezii abundente care a blocat mai multe drumuri.
Este cod portocaliu de ger în aproape toată ţara, iar temperaturile au coborît până la -22 de grade Celsius în zona Capitalei. Inspectorii de muncă au fost la control în Bucureşti, marţi dimineaţă, să vadă în ce condiţii lucrează oamenii pe un asemenea ger. Tot în Capitală, 100 de deţinuţi, cu lopeţi în mâini, au ieşit marţi să cureţe zăpada, chiar dacă e ger cumplit.
A fost cea mai geroasă noapte de până acum. Cel mai frig a fost, noaptea trecută, în Transilvania: -32 de grade Celsius la Întorsura Buzăului, cu 20 de grade mai puţin decât temperatura medie specifică acestei perioade. Chiar şi în zona Capitalei, cea mai mică temperatură din această noapte a fost de -22 de grade Celsius. Urmează un nou episod de viscol. Meteorologii au emis noi atenţionări succesive cod portocaliu de viscol.
Zi plină pentru salvatori: elicopterele Ministerului de Interne au participat la 12 misiuni medicale. 14 oameni, printre care şi 3 copii, au fost transportaţi la diverse spitale din ţară. Angajaţii ISU din judeţele Moldovei au lucrat şi ei la foc continuu. Au avut zeci de intervenţii în zonele unde drumurile erau blocate de zăpadă. În Vaslui, şi poliţiştii de frontieră au participat la o misiune de salvare. O femeie de 37 de ani, însărcinată în 7 luni, care avea o criza de epilepsie, a fost ajutată să ajungă la ambulanţă. Iar în Neamţ, un copil şi o femeie însărcinată au fost salvaţi după ce drumul către satele lor a fost deszăpezit de mai multe ori.
Şcolile nu se vor deschide mâine în peste 20 de judeţe şi în Capitală. În cele mai multe dintre acestea, nici marţi nu se vor ţine cursuri. Elevii mai au 4 săptămâni din acest semestru şi apoi iau vacanţă încă o săptămână.
Viscol, ninsori, ger, vânt extrem de violent! Vremea rea pune mari probleme în nordul Europei. În unele zone, transportul e dat peste cap, iar meteorologii avertizează că vremea nu se îmbunătăţeşte în următoarele zile. Dimpotrivă, va fi şi mai frig.
Pompierii sunt chemaţi, de multe ori, în aceste zile şi pentru a salva păsările prinse în gheaţă pe lacuri. În această dimineaţă, în Argeş, lângă Piteşti, în aval de barajul Budeasa, erau captive mai multe lebede.