Ger în aproape toată ţara. Urmează un weekend cu vreme deosebit de rece, îndeosebi în sud şi sud-est

A fost ger noaptea trecută în mai multe regiuni ale ţării! S-au înregistrat -14 grade Celsius în Capitală şi -25 la Joseni. Frigul extrem a ocolit doar vestul României. Temperaturile maxime ale zilei de vineri se vor situa între -8 grade şi cel mult 2 grade Celsius. Pe arii restrânse, va ninge slab în Moldova şi posibil, spre seară, şi în nordul Dobrogei. În Bucureşti va fi o zi friguroasă, cu o maximă de 3 grade Celsius.

Ger în mai multe zone din ţară. Maxima zilei nu trece de 2 grade Celsius

Revine gerul în mai multe zone din ţară. Temperaturile încep să scadă treptat, astfel că la noapte minima va ajunge la -20 de grade Celsius. Valorile maxime vor fi cuprinse între -8 şi 3 grade, sub normalul acestei perioade. Odată cu disconfortul termic, pe alocuri avem de înfuntat şi vânt, ceaţă şi chiciură.

Informare meteo de ger şi vânt puternic. Urmează nopţi cu temperaturi cuprinse între -20 şi -10 grade

Vremea va deveni deosebit de rece, geroasă în noaptea de miercuri spre joi, anunţă meteorologii, mai ales în regiunile nordice, nord-estice şi centrale, iar în nopţile următoare, până la sfârşitul săptămânii, gerul se va extinde în cea mai mare parte a ţării. Frecvent se vor înregistra temperaturi minime cuprinse între -20 şi -10 grade, iar maximele diurne vor fi preponderent negative.

Drumuri închise de viscol în judeţele Constanţa, Călăraşi, Ialomiţa şi Giurgiu. Circulaţie oprită pe A2 şi A4

Din cauza viscolului au fost închise, marţi, drumuri naţionale din judeţele Călăraşi, Constanţa şi Giurgiu. Se circulă, însă, în condiţii de iarnă pe mai multe drumuri din ţară. Pe A2, traficul rutier a fost restricţionat pe tronsonul Feteşti – Constanţa. Totodată, porturile din judeţul Constanţa au fost închise, marţi la prânz, din cauza vântului puternic.

Maşinile care blochează circulaţia în Capitală vor fi ridicate!

Primarul general a avertizat în şedinţa de luni că maşinile care blochează transportul în comun vor fi ridicate. Gabriela Firea a subliniat că va fi folosită o platformă a Administraţiei Străzilor. De altfel, municipalitatea e în alertă, pentru că este aşteptat un nou episod cu ninsori şi frig.

Ultima Oră

Cele mai citite