Val de frig peste România. Autoritățile avertizează turiștii că riscul de avalanşă este uriaş

Temperaturile au scăzut mult sub zero grade noaptea trecută, iar la altitudini mari, vântul bate cu putere şi viscoleşte zăpada. La Rânca, drumarii abia fac față troienelor, și au intervenit cu 5 utilaje, însă din cauza vântului puternic, zăpada este adusă înapoi pe carosabil. Autoritățile sfătuiesc turiștii să rămână doar în zona pârtiilor amenajate pentru că riscul de avalanşă este uriaş.

ANM: Ger şi temperaturi negative în această săptămână, în întreaga ţară. De sâmbătă, vremea se încălzeşte. Cum va fi vremea până pe 19 februarie

Vremea va fi geroasă la nivelul întregii ţări, pe parcursul acestei săptămâni, însă din weekend regimul termic va intra într-un proces de încălzire, cu valori termice chiar şi peste cele normale pentru perioada din calendar, iar precipitaţii se vor semnala în special după jumătatea lunii februarie, reiese din prognoza publicată, luni, de Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM), valabilă pentru intervalul 6 - 19 februarie.

Starea de alertă, prelungită în Vrancea. Sudul județului, paralizat de viscol. Firma de deszăpezire, ineficientă, a rămas fără contractul de milioane

Deși aproape două luni de iarnă în România nu am prea avut zăpadă, firmele care au câștigat contracte de milioane s-au dovedit incapabile să curețe drumurile județene. S-a întâmplat în Buzău, dar și în Vrancea, unde starea de alertă a fost prelungită pentru că autoritățile locale să ceară ajutor din alte județe și de la Drumurile Naționale. Unul din cele două județe tocmai a reziliat contractul plătit din bani publici.

Ultima Oră

Cele mai citite