iarna
S-a închis circulația pe o porțiune de 30 de kilometri din Transalpina, între Obârșia Lotrului și Curpăt.
Vânt și ninsori în țară. Un copac doborât de vânt a străpuns plafonul unei mașini aflate în mers și s-a înfipt în bord
Primul episod de iarnă de la munte se putea transforma într-o tragedie în Pasul Bucin din Harghita. Unul dintre copacii doborați de vânt a străpuns plafonul unei mașini aflate în mers și s-a înfipt în bord.
Apar primele semne de iarnă. La munte a nins în mai multe regiuni, iar vremea s-a răcit. Au fost emise două coduri galbene de ninsoare în zonele montane, la peste 1.400 de metri, iar în zonele de câmpie se așteaptă rafale puternice de vânt
După o toamnă lungă, apar primele semne de iarnă. La munte a nins în mai multe regiuni, iar vremea s-a răcit. De altfel, meteorologii au emis două coduri galbene de ninsoare în zonele montane la peste 1.400 de metri, în timp ce în zonele de câmpie se așteaptă rafale puternice de vânt de până la 70 de km la oră.
Sistemul energetic, pregătit pentru o iarnă normală. Experții în energie sunt mai puțin optimiști și avertizează că hidrocentralele pot avea probleme de producție dacă seceta se extinde
Românii nu vor tremura la iarnă nici de frig, nici de frica facturilor. Cel puţin asta sustine ministrul Energiei, în condițiile în care depozitele de gaze naturale sunt suprapline. Experții în energie sunt însă mai puțin optimiști și avertizează că hidrocentralele pot avea probleme de producție dacă seceta se extinde. Și prețurile la gaze și la carburanti ar putea să crească mai mult dacă războaiele din Ucraina și Israel iau amploare.
Ministrul Energiei: În condițiile unei ierni normale, vom trece sezonul rece doar cu gaz românesc. Suntem la 103% gradul de umplere
Se anunță o iarnă normală, fără probleme cu stocurile de combustibili pentru încălzirea populației, dau asigurări autoritățile, care s-au reunit în prima ședință a Comandamentului pentru sezonul rece. Nu vom tremura nici de frig și nici din cauza plății facturilor, spune ministrul Energiei.
Harghita: Minus 10 grade Celsius la Miercurea-Ciuc, cea mai scăzută temperatură din ţară
La staţia meteo Miercurea-Ciuc s-a înregistrat, joi dimineaţă, cea mai scăzută temperatură la nivel naţional, mercurul termometrelor coborând până la minus 10 grade Celsius.
După o toamnă lungă și blândă, intrăm direct în iarnă. De duminică, o masă de aer mai rece intră în România
Meteorologii anunţă că săptămâna viitoare vor fi temperaturi foarte scăzute, ploi, chiar și lapoviţă și ninsori. Schimbarea vremii îi bucură pe agricultori. Culturile au suferit din cauza secetei din ultimele luni.
Prima zăpadă a sezonului a căzut în nordul Suediei
Primii fulgi de nea ai acestui sezon au căzut în nordul Suediei. Chiar dacă suntem din punct de vedere calendaristic la începutul toamnei, în mai multe regiuni din nordul Suediei a nins că în plina iarnă.
Energoatom: Centralele nucleare din Ucraina, la capacitate deplină pentru iarnă
Centralele nucleare ucrainene din teritoriile controlate de Kiev vor fi în capacitate deplină de furnizare a electricităţii înaintea iernii, a asigurat Energoatom, operatorul nuclear ucrainean, citat marţi de AFP.

