Meteorolog: În decembrie, orice episod de răcire a vremii poate să aducă lapoviță și ninsoare. Va fi o iarnă normală, dar tendința este să avem ierni mai blânde

Toamna s-a cam lăsat aşteptată, dar de-acum şi-a intrat serios în drepturi. Temperaturile au scăzut simţitor, ceaţa apare tot mai des şi în tot mai multe regiuni, burniţa şi-a făcut şi ea apariţia, iar la munte a nins. Potrivit, ANM, în nord-estul ţării vremea se va răci semnificativ, iar în celelalte regiuni valorile termice se vor menține în general peste mediile specifice acestei date.

Noiembrie începe cu zile călduroase. Meteorologul Meda Andrei ne oferă prognoza actualizată pentru următoarea lună

Vremea neobișnuit de caldă de afară îi bucură pe cei care vor sa facă economie de energie și să aibă facturi mai mici de plată. Dar îi îngrijorează pe agricultori. Octombrie se încheie cu temperaturi de peste 20 de grade. Iar vremea călduroasă continuă și în prima săptămână din noiembrie, arată prognozele meteorologilor. În schimb nopțile vor fi friguroase.

Premierul Nicolae Ciucă, despre trecerea în online a școlilor, din cauza frigului: Nu este acceptabil să luăm o astfel de decizie, căutăm soluții

România se pregătește pentru sezonul rece. Și își face rezerve suplimentare de gaze pentru a face față chiar și unor condiții meteo extreme. Premierul și ministrul Energiei dau asigurări că avem stocuri suficiente pentru a trece peste o iarnă normală. De la Guvern, Nicolae Ciucă și Virgil Popescu au discutat cu autoritățile locale despre pregătirile pentru lunile următoare.

UE a reuşit să umple depozitele de gaze în procent de 90%

Depozitele de gaze ale Uniunii Europene au depăşit un nivel mediu de înmagazinare de 90%, peste cel de 80% stabilit de blocul comunitar drept obiectiv pentru a garanta un volum sigur în toamnă şi iarnă, în contextul nesiguranţei legate de livrările din Rusia, relatează agenţia EFE.

Pensionarii din Ploiești fac împrumuturi la CAR ca să își monteze centrale de apartament. Ei se plâng că nu au de unde să scoată atâția bani

Încălzire şi apă caldă pe credit. Este singur soluţie pentru pensionarii din Ploieşti, oraş rămas de la 1 august fără furnizor de agent termic. Cum autorităţile nu găsesc o soluţie pentru reluarea alimentării. Seniorii au dat năvală la sediile Caselor de Ajutor Reciproc pentru a împrumuta bani pentru montarea unor centrale de apartament. În ultima perioadă, la cel mai mare CAR din ţară, de la Ploieşti, se înregistreaza zilnic zeci de astfel de cereri.

Ultima Oră

Cele mai citite