Vreme rece în toată țara. La Rânca și pe Valea Prahovei a nins ca în plină iarnă

Ninsori ca în miez de iarnă la munte, deși suntem trecuți de jumătatea primăverii. Stațiunea Rânca din Gorj pare că se pregatește mai degrabă de Crăciun decât de Paști. Iar drumarii au ieșit la deszăpezit pentru că ninge continuu și cu greu este menținut liber drumul spre stațiune. Ninge abundent și pe Valea Prahovei. Așa că, pârtiile de la înalțime ar putea rămâne funcționale până pe început de mai.

Iarnă grea în Japonia

Demult n-au mai avut japonezii o iarnă atât de grea. O furtună de zăpadă neobişnuit de puternică abătută asupra întregii ţări a perturbat sute de zboruri şi curse feroviare. Stratul cel mai consistent de zăpadă s-a aşternut la Saporro, localitate consacrată pentru sporturile de iarnă, şi măsoară peste un metru.

Temperatura a coborât până minus 20 de grade în județul Sălaj. Localitatea Camăr, ”polul frigului" în România

Cu o temperatură de minus 20,2 grade Celsius înregistrată în localitatea Camăr, judeţul Sălaj a fost în noaptea de marţi spre miercuri, "polul frigului" în România, potrivit datelor înregistrate la staţiile meteo amplasate de meteorologii amatori de la Severe Weather Alert - Sălaj (SWAS), comparate cu datele oficiale ale Agenţiei Naţionale de Meteorologie (ANM).

Prea cald în ajun de Bobotează. Avertismentul meteorologilor: Primăvara este departe. Sfârșitul săptămânii va aduce ploi, lapoviță și ninsoare în toată țara

Gerul Bobotezei și-a pierdut demult semnificația. De la an la an, temperaturile sunt mai degrabă de primăvară, iar bătăile cu zăpadă și picioarele înghețate sunt doar amintiri ale copilăriei. În multe zone, temperaturile au trecut de 15 grade, însă meteorologii avertizează că suntem în plină iarnă, iar vremea își va arăta colții chiar din zilele următoare.

Ultima Oră

Cele mai citite