Trump, în Parlamentul israelian: E începutul unei ere de pace. Aprecierea mea pentru țările arabe care au presat Hamas

Președintele Donald Trump a fost primit cu ovații în Parlamentul israelian, unde a susținut un discurs înainte de a pleca la summitul pentru Gaza din Egipt. Trump a afirmat că începe o eră de pace și este un nou început pentru Orientul Mijlociu. Președintele SUA i-a mulțumit prietenului său, Benjamin Netanyahu, dar și țărilor arabe și musulmane care au presat Hamas să elibereze ostaticii. Liderul de la Casa Albă a ajuns în această dimineață în Israel, unde s-a întâlnit cu familiile celor răpiți de Hamas. TVR Info și tvrinfo.ro vă țin la curent pe parcursul întregii zile cu desfășurarea evenimentelor.

Toți cei 20 de ostatici israelieni au fost eliberați și sunt în Israel. Hamas nu mai deține niciun ostatic în viață

Toți ce 20 de ostatici israelieni în viață deținuți de Hamas au fost eliberați luni dimineață. Printre ei şi un tânăr cu origini româneşti. 738 de zile au fost ținuți de teroriști. În schimbul lor, autoritățile israeliene au transferat, din centrele lor de detenție, apoape două mii de prizonieri palestinieni.

Ultima Oră

Cele mai citite