EXCLUSIV. Mătuşa ostaticei româno-israeliene eliberate de Hamas: “Nu vorbim despre perioada în care a fost captivă”
Coşmarul s-a terminat – e aşa de bine să poti spune ostaticii sunt acasă – a declarat preşedintele Donald Trump, într-un discurs de mai bine de o oră, rostit in Knesset, parlamentul israelian. Toţi ostaticii sunt acum la casele lor, Israelul este în bucurie, dar coşmarul nu se va şterge din minţile celor care l-au trăit.
Mirav Meller, mătuşa lui Doron Steinbrecher, ostatica româno-israeliană eliberată de Hamas în luna ianuarie, a povestit la TVR Info, despre experiența dureroasă pe care a trăit-o nepoata sa.
Mirav a fost născută în Israel, însă vorbeşte perfect limba română.
“Se poate spune că lupta noastră aproape s-a terminat. Doron a fost luată pe 7 octombrie (2023) din casă și s-a întors după 472 de zile în ianuarie. Din clipa în care s-a întors și până astăzi nu a încetat să lupte ca să îi aducă acasă pe prietenii ei. Cred că de-abia acum începe lupta pentru o reîntoarcere la o viață cât de cât normală”, spune Mirav Meller.
Aceasta a precizat că ostaticii eliberați sunt lăsați să povestească despre perioada de captivitate atunci când vor ei, fără ca rudele să pună întrebări:
“Noi nu vorbim despre perioada în care a fost captivă.Toți ostaticii sunt lăsați să vorbească când vor ei, ce vor ei. Nu punem întrebări, noi suntem acolo să ascultăm atunci când au ceva de zis, să îmbrățișăm, să oferim căldură. Ce se știe clar că în cele 472 de zile ea nu a văzut lumina zilei și a fost ținută numai în tuneluri, cu frica zilnică pentru viața ei”.

