Diana Buzoianu: Localitățile din Prahova și Dâmbovița afectate de criza apei vor primi sprijin de la Guvern

Toate nevoile primăriilor din localitățile afectate de criza apei generată de situația de la lacul de acumulare Paltinul vor fi centralizate și se va organiza o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) pentru sprijinirea de la nivel de Guvern a localităților afectate de sistarea alimentării cu apă, a informat duminică ministrul Mediului, Diana Buzioanu.

Peste 2.000 de oameni din județul Vrancea au rămas fără apă din cauza caniculei. Autoritățile anunță investiții de 950 de milioane de lei pentru a rezolva problemele

Localnicii din mai multe comune din județul Vrancea au rămas fără apă la robinete din cauza caniculei. Autoritățile au limitat furnizarea și sunt probleme și cu fântânile, secate de secetă. Reprezentanții companiei care furnizează apă în județ susțin că și sătenii au greșit când au folosit apa pentru udatul grădinilor.

Canicula și seceta lasă multe gospodarii din Mehedinți și Gorj fără apă potabilă. Probleme sunt și pentru că rețeaua de alimentare cu apă este subdimensionată

Canicula și seceta lasă multe gospodarii din Mehedinți fără apă potabilă. Iar în mai multe localități din Dolj, oamenii primesc apă după un anumit program. În comuna Malovăț, pompierii au fost solicitați să aducă apă menajeră, pentru că localnicii nu mai au cu ce să-și adape animalele. Iar la robinete, apa nu curge de mai multe zile.

Locuitorii orașului Câmpulung, încă două zile fără apă. Intervenția pentru remedierea avariei cauzate de cutremurul de joi dimineață va mai dura din cauza solului din zonă

Situație gravă în nordul județului Argeș. O sută de mii de oameni au rămas fără apă potabilă. Cauza: o avarie pe conducta de aducțiune, provocată, cel mai probabil, de cutremurul de joi dimineața. Locuitorii orașului Câmpulung nu vor avea apă potabilă încă două zile, cel puțin. Reprezentanții societății care se ocupă de furnizarea apei lucrează la remedierea avariei.

Bacău, a cincea zi consecutivă fără apă potabilă. Sâmbătă, apa ar putea reveni la robinete cu debit normal

E a 5 a zi consecutivă fără apă potabilă pentru locuitorii din Bacău. Luni seară a avut loc o avarie la magistrala de aducţiune de la Valea Uzului. De atunci aproape 150 de mii de oameni depind de apa adusă în peturi sau rezervoare, de primărie. O criză care îi loveşte pe locuitori în plină pandemie de COVID şi face dificil de respectat regulile elementare de igienă. Reprezentanţii companiei de apă speră că mâine alimentarea va fi reluată.

Ultima Oră

Cele mai citite