fără apă potabilă
Arșița din ultimele zile afectează alimentarea cu apă în anumite ale zone ale țării. Cererea de apă potabilă este mare, seceta este marcantă astfel că sunt localități în care robinetul poate fi deschis doar la program. În Prahova, oamenii au apă doar 4 ore pe zi, 2 ore dimineață și 2 seara.
Mehedinți: Sat fără apă potabilă deși comuna are instalație de aducțiune
Oamenii dintr-un sat mehedințean sunt nemulțumiți că deși toată comuna are aducțiune cu apă, ei sunt obligați să aducă cu butoaiele și cu roaba de la un km depărtare, deoarece conducta nu a mai ajuns și la ei. Este vorba de câteva familii care locuiesc la marginea satului Nadanova. Oamenii susțin că primăria i-a ignorat, deși ar fi trebuit să mai prelungească conducta de alimentare a satului cu doar 1000 de metri.
Școala în trei culori | Cum arată prima zi de cursuri în pandemie în mai multe județe: emoție, grijă, teamă și multe schimbări în noul an școlar
Chiar dacă vorbim de scenarii roşii, galbene, verzi, mulţi părinţi şi copii văd anul şcolar în nuanţe de gri. Nu de aceeaşi părere este ministrul Educației. În ciuda tuturor problemelor, Monica Anisie le cere părinților și profesorilor să vină cu încredere la școală. Reporterii TVR din Bucureşti şi din ţară ne arată cum începe şcoala în zonele lor, şi la ce să ne aşteptăm, chiar dacă regulile se schimbă, încă, din mers.
Furnizarea apei, restricționată în mai multe județe
Seceta afectează alimentarea cu apă a mai multor comune din țară. La robinete, apa curge doar în anumite perioade. În timp ce unii o folosesc și la lucrările agricole, sunt săteni care abia mai apucă să păstreze apă pentru mâncare și pentru igiena personală. Într-o localitate din Galați, oamenii primesc apă timp de 10 ore, la fiecare două zile.
Locuitorii din orașul Bacău, fără apă la robinete timp de 24 de ore, din cauza unei avarii
Situație de criză în județul Bacău! Locuitorii au rămas fără apă, în urma unei avarii. Joi, la ora 12.00, s-a spart o conductă, iar de atunci oamenii stau fără apă.
Peste 100 de mii de gălățeni au rămas fără apă potabilă
Sunt probleme cu furnizarea apei potabile în Galați. Peste 100 de mii de locuitori au rămas fără apă. De vina ar fi problemele la o stație de repompare.
A cincea zi fără apă potabilă în Bacău. Oamenii cer demisia primarului
Situație disperată pentru locuitorii din Bacău. Este a cincea zi în care nu au apă potabilă după ce sâmbătă o avarie a afectat conducta principală. Oamenii au ieșit în stradă și au cerut demisia primarului.
Când plouă, brașovenii rămân fără apă la robinete. Lacul de acumulare se tulbură cu mâl și aluviuni și apa nu mai poate fi filtrată
Când plouă cu găleata, brașovenii rămân fără apă la robinete. Apa din lacul de acumulare care alimentează orașul se tulbură cu mâlul și aluviunile aduse de torente și uzina de apă nu o mai poate filtra.
90 de mii de oameni dintr-un oraș croat au rămas fără apă potabilă
90 de mii de oameni din orașul Slavonski Brod, din Croația, au rămas fără apă potabilă.
- 1
- 2

