Orașul Victoria și patru comune, fără apă potabilă
Accidentul de circulaţie produs în Valea Arpaşului din judeţul Braşov a lăsat fără apă potabilă aproape 1.000 de locuitori din oraşul Victoria şi alte trei comune din apropiere. Cea care curge la robinet miroase a motorină şi nu poate fi băută. Autorităţile au transmis avertismente şi împart localnicilor apă îmbuteliată. Direcția de Sănătate Publică şi compania de furnizare fac analize pentru a vedea când va putea consumată din nou apă, în siguranţă.
Locuitorii din orașul Victoria și din comunele Ucea, Viştea, și Drăguş nu mai au apă potabilă. Cea de la robinet miroase puternic a motorină. Apa s-a contaminat după accidentul de marți, de pe Valea Arpașului.
Un camion încărcat cu lemne s-a răsturnat într-o râpă iar din rezervor s-au scurs în apa râului Arpaș 200 de litri de ulei și motorină. De atunci apa care ajunge în patru localități este contaminată, iar oamenii au primit avertismente clare: “este strict interzia folosirea apei pentru băut, gătit, prepararea alimentelor și pentru igienă orală. Poate fi utilizată doar pentru uz menajer”.
Primăriile distribuie oamenilor apă îmbuteliată. Câte doi litri de persoană.
Unii localici își iau apă de la izvoare sau de la vecinii care au fântâni.
Ștefan Marius Dumitru, primarul comunei Ucea: Am încercat să diminuăm impactul. Am trecut la o sursă alternativă de apă. Am trecut la spălarea filtrelor, decantoarelor. Analizele nu sunt rele, sunt bune, doar că persistă acest miros de motorină.
Consumul de apă contaminată cu motorină este extrem de periculos pentru sănătate. Poate avea efecte imediate și pe termen mai lung, în funcție de cantitate, concentrație și durata expunerii. DSP verifică permanent calitatea apei din rețea.
Calitatea apei din rețea este monitorizată constant și de furnizor, într-un laborat acreditat, și supusă unui proces de tratare. Oamenii vor fi anunţaţi când va fi din nou sigură pentru consum.

