Diana Buzoianu: Localitățile din Prahova și Dâmbovița afectate de criza apei vor primi sprijin de la Guvern
Toate nevoile primăriilor din localitățile afectate de criza apei generată de situația de la lacul de acumulare Paltinul vor fi centralizate și se va organiza o ședință a Comitetului Național pentru Situații de Urgență (CNSU) pentru sprijinirea de la nivel de Guvern a localităților afectate de sistarea alimentării cu apă, a informat duminică ministrul Mediului, Diana Buzioanu.
Aceasta a arătat într-o postare pe Facebook, la finalul ședinței de urgență cu autoritățile din județele Prahova și Dâmbovița, că se măsoară la fiecare oră nivelul de turbiditate a apei și, imediat ce parametrii vor permite intervenția, se va porni procesul de tratare a apei de către operatorul de apă, proces care va dura 72 de ore. Hidroelectrica va ajuta la asigurarea debitului de apă care urmează să fie tratată.
De asemenea, a precizat ministra Mediului, începând de marți vor fi realizate lucrări de către operatorul de apă ESZ pentru suplimentarea rezervelor de apă prin bazinul de apă curată local.
‘Pe termen mediu, lucrările care trebuie să fie realizate la Paltinu necesită coborârea nivelului apei sub un prag care va putea fi atins, cel mai probabil, în următoarele 6 luni. Experții din ședința de astăzi au menționat expres că aceste lucrări sunt critice pentru a asigura siguranța barajului și a populației în context de viituri și pentru alimentarea cu apă. În această perioadă este posibil să mai intervină situații similare precum cea din aceste zile, motiv pentru care este necesar ca toate autoritățile să aibă planuri realizate pentru suplimentarea rezervelor de apă. Autoritățile din subordinea Ministerului Mediului vor lucra alături de autoritățile de la nivel local în acest sens. În ceea ce privește analiza situației actuale, corpul de control al Ministerului Mediului a cerut deja informații și vom avea, zilele următoare, primele concluzii’, a subliniat Diana Buzoianu.
Ministra Mediului a convocat duminică o ședință cu prefecții județelor Prahova și Dâmbovița, Daniel Nicodim și Marian Tănase, cu primari din localitățile afectate și cu reprezentanții autorităților cu atribuții pentru mobilizare după ce alimentarea cu apă a mai multor localități a fost sistată din cauza turbidității ridicate a apei din lacul de acumulare Paltinul, situație ce a fost generată de precipitațiile abundente din cursul nopții de sâmbătă spre duminică.

