Curtea de Argeș și trei comune rămân fără apă potabilă din cauza golirii barajului Vidraru. Operațiunea, o premieră în ultimii 50 de ani

19 November 2025, 08:41 (actualizat 19 November 2025, 13:01)


Situație gravă în nordul județului Argeș, în urma golirii barajului Vidraru. Mâlul ridicat de pe fundul barajului a ajuns în instalațiile societății care furnizează apă potabilă pentru un municipiu și alte trei localități, afectând calitatea apei. Oamenii sunt nevoiți să cumpere apă de băut sau să meargă la izvoarele de adâncime din apropiere..

Golirea barajului Vidraru a lăsat fără apă potabilă municipiul Curtea de Argeș și trei comune: Valea Iașului, Valea Danului și Băiculești, adică aproape 40.000 de oameni.

Chiar dacă la robinet nu se vede nicio diferență, autoritățile i-au anunțat pe oameni că apa nu e bună de băut.

Reprezentanții societății de furnizare a apei spun că stația de tratare nu este concepută pentru a filtra apă tulbure. Iar după deversarea de la Vidraru a venit încărcată cu sedimente, un mâl foarte fin.

Oamenii iau apa de la fântâni, de la izvoarele de adâncime sau de la magazin.

Specialiști de la firmele care furnizează apă în Pitești și București vor căuta împreună cu cei de la Curtea de Argeș soluții pentru a rezolva situația cât mai repede.

Astăzi este programat un nou exercițiu de deversare controlată a barajului Vidraru, operațiune care va fi urmată de o tulburare excesivă a apei din canal, pentru cel puțin următoarele zile. Prima astfel de operațiune de deversare a barajului s-a făcut la sfârșitul lunii octombrie pentru efectuarea lucrărilor de retehnologizare.

În decembrie va începe golirea completă a barajului, iar în februarie se estimează ca această acțiune să fie finalizată. Barajul va fi golit complet pentru prima dată în ultimii 50 de ani.

Lucrările de retehnologizare de la barajul Vidraru au început la 1 august și ar trebui să fie gata la finalul lunii februarie.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite