Ziua Internațională de reamintire a dezastrului de la Cernobîl. 38 de ani de la accidentul de la centrala atomoelectrică

Ținut secret de sovietici, accidentul de la centrala atomoelectrică de la Cernobîl din 26 aprilie 1986 a afectat întreaga Europă şi milioane de oameni au fost victime ale radiaţiilor. Reactorul 4 al centralei a devenit practic un enorm depozit de deşeuri radioactive, un pericol pentru încă cel puţin 3.000 de ani.

Supravieţuitorii catastrofei de la Cernobîl şi-au comemorat colegii şi prietenii dispăruţi

Astăzi se împlinesc 37 de ani de la accidentul nuclear de la Cernobîl. Aşa cum au făcut în ultimele decenii, supravieţuitorii acelei catastrofe s-au adunat noaptea trecută să-şi amintească de colegii şi prietenii dispăruţi. Momentul de acum vine după mai bine de un an de război, iar Ucraina şi lumea întreagă trăiesc cu frica unui nou dezastru nuclear.

Ocuparea centralei de la Cernobîl de către ruși, mai degrabă o mișcare de presiune psihologică, decât una strategică. Agenţia Internaţională pentru Energie Atomică transmite că nu sunt înregistrate distrugeri în această locație

Centrala de la Cernobîl, simbol al unui eșec sovietic și locul celui mai mare accident nuclear din Europa, este acum ținta invaziei militare orchestrate de Rusia în Ucraina. Ocuparea și controlul militar asupra fostei centrale nucleare este considerată de specialiști mai degrabă o mișcare de presiune psihologică, decât una strategică. Riscurile repetării situației din '86 sunt infime.

Cernobîl, 35 de ani. Câțiva medici își amintesc cum s-a simțit catastrofa nucleară în România: Tabletele de iodură de potasiu le-am primit, cred, la trei săptămâni după aceea

Au trecut 35 de ani de la cel mai grav accident nuclear. Explozia de la Cernobîl a adus panică şi speculaţii şi în România. Nici acum nu se ştie câţi s-au îmbolnăvit şi au murit de la radiaţii. Numărul cazurilor de cancer de tiroidă a explodat, dar medicii nu le pot pune pe seama catastrofei. Un studiu recent arată că mutaţiile genetice suferite de cei expuşi direct radiaţiilor la Cernobîl nu s-au transmis copiilor.

Ultima Oră

Cele mai citite