Cai sălbatici în zona Cernobîl, la 35 de ani de la accidentul nuclear

La 35 de ani după cel mai grav accident nuclear din istorie, explozia reactorului 4 al centralei nucleare de la Cernobîl (26 aprilie 1986), natura şi-a reintrat pe deplin în drepturi, vegetaţia acoperind părţi din localităţile din jurul centralei, iar porcii mistreţi, lupii, căprioarele şi caii sălbatici au profitat de absenţa omului şi s-au înmulţit, conform unui articol publicat de bangkokpost.com.

Cum s-au descurcat autoritățile române după explozia nucleară de la Cernobîl | Date care nu au mai fost publicate până acum, obținute de la Florentina Constantin, chimistă, specialistă în igiena radiațiilor

Pe data de 26 aprilie 1986, la Cernobîl s-a întâmplat cea mai mare catastrofă nucleară din Europa. În primele zile, URSS nu a comunicat nimic despre accident, iar această atitudine iresponsabilă a agravat mult situația. Aceeași secretomanie tipic comunistă a fost adoptată și de oficialitățile din China, cu privire la actuala epidemie de coronavirus izbucnită în Wuhan.

Numarul turiştilor care vizitează Cernobîlul s-a dublat în utimele luni. Serialul, inspirat de dezastrul nuclear, atrage tot mai mulţi vizitatori

La Cernobîl ajung din ce în ce mai mulți turiști. Un oraș cu o istorie cumplită, Prîpeat, s-a transformat dintr-odată într-un fel de parc de distracții. Neaşteptatul succes a venit după serialul de televiziune inspirat de dezastrul nuclear din 1986. Iar entuziasmul, în loc să se domolească odată cu trecerea vremii, e din ce în ce mai mare.

32 de ani de la dezastrul de la Cernobîl

Ținut secret de sovietici, accidentul de la centrala atomoelectrică de la Cernobîl din 26 aprilie 1986 a afectat întreaga Europă şi milioane de oameni au fost victime ale radiaţiilor. Reactorul 4 al centralei a devenit practic un enorm depozit de deşeuri radioactive, un pericol pentru încă cel puţin 3.000 de ani.

Ultima Oră

Cele mai citite