evaluare naţională
Urmează o săptămână cu emoții pentru mai bine de 170.000 de absolvenți de clasa a VIII-a. Luni începe Evaluarea Națională. Iar în centrele de examen se fac pregătiri. Examenele se vor desfășura în condiții speciale. La intrarea în școală, absolvenților le va fi măsurată temperatura, iar pe durata probelor aceștia trebuie să poarte măști de protecție. Pentru cei care nu pot susține testele din motive medicale, va fi organizată o sesiune specială.
Peste 170.000 de absolvenţi de gimnaziu vor susţine Evaluarea Naţională în condiții speciale
172.482 de absolvenţi ai clasei a VIII-a, dintre care 16.004 în municipiul Bucureşti, s-au înscris pentru a susţine Evaluarea Naţională din sesiunea 2-27 iunie 2020, conform situaţiei centralizate de către Ministerul Educaţiei şi Cercetării. Media generală obţinută în cadrul Evaluării Naţionale are o pondere de 80% în calculul mediei de admitere în clasa a IX-a.
Evaluare Națională: Elevii care vor să urmeze cursurile la licee din alte orașe se vor putea înscrie online
Elevii care vor să se învețe la licee din alte oraşe se vor putea înscrie online. Anunțul a fost făcut de ministrul Educației, Monica Anisie, în cadrul unei emisiuni TV.
Tot mai puțini elevi în școli la cursurile pentru pregătirea în fața marilor examene
Puțin peste jumătate dintre elevii de clasa a VIII-a și a XII-a merg în aceste zile la școală pentru pregătirea examenelor. Deși mulți s-au înscris la aceste ore, în bănci doar câțiva elevi sunt dispuși să se așeze. Asta deși instituțiile de învățământ au luate toate măsurile de igienă și distanțare socială.
Caz de coronavirus descoperit la o școală din Iași chiar înainte de revenirea copiilor în clase
Peste tot în țară, elevii de clasa a VIII-a și a XII-a s-au întors în școli pentru a participa la cursurile de pregătire pentru examene. Mai puțin la o școală din Iași, unde a apărut deja un caz de coronavirus chiar înainte de revenirea copiilor în clase. Din fericire, angajatul infectat nu a intrat în contact cu elevii.
"Mi-e un pic groază să mă duc direct în examen fără să vin la școală înainte". Cum au fost primiți la pregătire elevii: cu covorașe cu clor, termometre, măști și doze cu dezinfectant
După aproape 3 luni, timp în care școala s-a mutat acasă, primii elevi s-au întors în bănci. Sunt cei din clasele a VIII-a și a XII-a, care vor face pregătire pentru examene și care au optat pentru acest lucru. Nimic nu mai este însă cum a fost. Încă de la intrare, copiii s-au lovit de o altă realitate.
Elevii claselor a VIII-a și a XII-a se întorc la școală pentru pregătirea marilor examene
Unitățile de învățământ sunt pregătite pentru întoarcerea elevilor în bănci. Absolvenții claselor a VIII-a și a XII-a revin de astăzi la școală pentru pregătirea examenelor: Evaluarea națională și Bacalareatul. Întâlnirea față în față cu profesorii se va face în condiții speciale.
Klaus Iohannis: "Elevii bolnavi pot participa la a doua sesiune de Evaluare Națională sau Bacalaureat". Reprezentanții părinților vorbesc despre discriminare
Președintele Klaus Iohannis a anunțat, joi, după ședința cu miniștri și premierul Ludovic Orban, că elevii bolnavi sau carantinați pot susține o a doua sesiune de bacalaureat sau evaluare națională.
Ultimele pregătiri pentru examenele naționale în pandemie. Fiecare elev va trece prin triajul epidemiologic la intrarea în școală
Bănci cu ecrane din plexiglas, tuneluri de decontaminare, dozatoare cu biocide și circuite separate de intrare-ieșire. Aşa vor arăta școlile care vor găzdui din 2 iunie cursurile de pregătire și probele pentru examenele naționale. În plus, fiecare elev va trece triajul epidemiologic înainte de a intra în clasă. Măsurile au fost luate pentru a limita răspandirea infecției cu noul coronavirus.

