evaluare naţională
Ministerul Educației și Cercetării a afișat, luni, rezultatele la Evaluarea Națională pe site-ul evaluare.edu.ro. 76,10% dintre candidați au reușit să obțină cel puțin media cinci. Un număr de 839 de elevi au reușit să încheie examenul cu media 10. Cei nemulțumiți de rezultat pot depune contestații.
Asociațiile elevilor cer demiterea Luminiței Barcari, secretar de stat din Ministerul Educației, după afirmațiile legate de meditații
Mai multe asociații ale elevilor cer demiterea secretarului de stat în Ministerul Educației și Cercetării, Luminița Barcari, pentru declarațiile legate de meditațiile elevilor. Acesta este acuzată că a tratat iresponsabil problema examenului de Evaluare Națională.
Trei copii internați la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca au susținut examenele de la Evaluarea Națională de pe patul de spital
Au fost copii care au susținut examenul de la Evaluarea Națională chiar pe patul de spital. E vorba de trei elevi internați la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca. Lupta cu boala nu i-a împiedicat să învețe și să sustină evaluarea. Profesori voluntari i-au ajutat să parcurgă materia, datorită unui parteneriat pe care spitalul îl are cu Inspectoratul Școlar Județean.
Profesori scoși din comisiile de supraveghere la Iași, după ce au intrat în contact cu o persoană infectată cu coronavirus
La Iaşi, Evaluarea naţională a însemnat o serie de schimbări din cauza noului coronavirus. De exemplu, 3 profesori au fost scoşi din comisiile de supraveghere pentru că au avut contact cu directoarea adjunctă a şcolii la care lucrează, depistată pozitiv la testul pentru COVID-19.
Un profesor a pozat subiectele la Evaluarea Națională și le-a postat pe un grup de WhatsApp
Un profesor de la o școală generală din Târgu-Jiu este cercetat după ce luni ar fi fotografiat subiectele la Evaluarea Națională și le-a postat pe grupul de WhatsApp al școlii.
Situație alarmantă în județul Iași! Cazuri de Covid-19 descoperite la școală
Noi cazuri de COVID-19, în Moldova în plină Evaluare Naţională. Directoarea adjunctă a unui liceu a fost confirmată pozitiv cu noul coronavirus iar un elev de la o şcoală generală este în izolare. În tot acest timp absolvenţii de clasa a VIII-a care sunt în izolare la domiciliu vor suţine probele de evaluare într-o sesiune speciala la sfârşitul acestei luni.
ISMB: Niciun elev nu a fost respins la proba de luni a Evaluării Naționale din cauza temperaturii
Niciun elev din Capitală nu a fost respins la proba de luni de la Evaluarea Națională din cauza faptului că temperatura corporală ar fi depășit 37.3 grade, a spus, pentru Mediafax, inspectoraul școlar adjunct al Inspectoratului Școlar al Municipiului București (ISMB), Maria Manea.
Evaluarea Națională | Ministerul Educației anunță că un singur elev din toată țara a avut temperatura peste 37.3°C. Care au fost subiectele la Limba și literatura română
Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut luni proba scrisă la limba și literatură română în condiții speciale. Deși examenul a începutla ora 9:00, elevii au intrat în școli încă de la 7:30, pentru că au trecut prin triajul epidemiologic. Ministerul Educației a anunțat că un singur elev din toată țara a avut temperatura peste 37.3°C și va susține examenul în sesiunea specială.
Evaluarea Națională 2020. Anisie: Anul acesta, lucrările vor merge pentru corectare în alt județ. Elevii vor veni la centrele de examinare cel mai devreme la ora 7 dimineața
Accesul în centrele de examinare pentru elevii care participă luni la prima probă a Evaluării Naționale 2020 se va face până la ora 8.30, urmând ca fiecărui elev să-i fie măsurată temperatura, în cadrul măsurilor de luptă împotriva epidemiei Covid-19, a anunțat ministrul Educației, Monica Anisie. Aceasta a recomandat ca, în cadrul în care temperatura unui elev este peste 37,3 grade, temperatura să fie măsurată de încă trei ori, la un interval de 2 - 5 minute. Anul acesta, lucrările vor fi corectate în alt județ decât cel în care a fost susținut examenul, a mai anunțat ministrul Educației.

