Rezultatele la Evaluarea Națională: 76,10% dintre candidați au reușit să obțină cel puțin media cinci, 839 de elevi au încheiat examenul cu media 10. Candidații nemulțumiți pot depune contestații

Ministerul Educației și Cercetării a afișat, luni, rezultatele la Evaluarea Națională pe site-ul evaluare.edu.ro. 76,10% dintre candidați au reușit să obțină cel puțin media cinci. Un număr de 839 de elevi au reușit să încheie examenul cu media 10. Cei nemulțumiți de rezultat pot depune contestații.

Trei copii internați la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca au susținut examenele de la Evaluarea Națională de pe patul de spital

Au fost copii care au susținut examenul de la Evaluarea Națională chiar pe patul de spital. E vorba de trei elevi internați la Institutul Oncologic din Cluj-Napoca. Lupta cu boala nu i-a împiedicat să învețe și să sustină evaluarea. Profesori voluntari i-au ajutat să parcurgă materia, datorită unui parteneriat pe care spitalul îl are cu Inspectoratul Școlar Județean.

Situație alarmantă în județul Iași! Cazuri de Covid-19 descoperite la școală

Noi cazuri de COVID-19, în Moldova în plină Evaluare Naţională. Directoarea adjunctă a unui liceu a fost confirmată pozitiv cu noul coronavirus iar un elev de la o şcoală generală este în izolare. În tot acest timp absolvenţii de clasa a VIII-a care sunt în izolare la domiciliu vor suţine probele de evaluare într-o sesiune speciala la sfârşitul acestei luni.

Evaluarea Națională | Ministerul Educației anunță că un singur elev din toată țara a avut temperatura peste 37.3°C. Care au fost subiectele la Limba și literatura română

Absolvenții de clasa a VIII-a au susținut luni proba scrisă la limba și literatură română în condiții speciale. Deși examenul a începutla ora 9:00, elevii au intrat în școli încă de la 7:30, pentru că au trecut prin triajul epidemiologic. Ministerul Educației a anunțat că un singur elev din toată țara a avut temperatura peste 37.3°C și va susține examenul în sesiunea specială.

Evaluarea Națională 2020. Anisie: Anul acesta, lucrările vor merge pentru corectare în alt județ. Elevii vor veni la centrele de examinare cel mai devreme la ora 7 dimineața

Accesul în centrele de examinare pentru elevii care participă luni la prima probă a Evaluării Naționale 2020 se va face până la ora 8.30, urmând ca fiecărui elev să-i fie măsurată temperatura, în cadrul măsurilor de luptă împotriva epidemiei Covid-19, a anunțat ministrul Educației, Monica Anisie. Aceasta a recomandat ca, în cadrul în care temperatura unui elev este peste 37,3 grade, temperatura să fie măsurată de încă trei ori, la un interval de 2 - 5 minute. Anul acesta, lucrările vor fi corectate în alt județ decât cel în care a fost susținut examenul, a mai anunțat ministrul Educației.

Ultima Oră

Cele mai citite