Ministrul Mediului: România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire

România nu va renunţa la lemnul de foc ca sursă de încălzire nici acum, nici în viitor şi nu avem niciun motiv să obligăm pe cineva sau să solicităm cuiva să schimbe modul în care îşi încălzeşte propria locuinţă, cu atât mai mult cu cât lemnul este o resursă regenerabilă, a declarat, luni, ministrul Mediului, Mircea Fechet, la un eveniment de specialitate.

România a devansat Olanda la producția de gaze și devine cel mai mare producător

România devine cel mai mare producător de gaze din UE - un nou statut energetic în Europa. România și-a asigurat, în premieră, poziția de lider al producției de gaze naturale în Uniunea Europeană, conform ultimului raport publicat de Direcția Generală pentru Energie din cadrul Comisiei Europene.

Cum răspunde România la cererea Comisiei Europene de a elimina plafonarea la energie

Comisia Europeană a cerut României să elimine în două luni plafonările la energie şi gaze care sunt în vigoare până pe 31 martie 2025. Premierul Marcel Ciolacu dă asigurări că nu sunt motive de îngrijorare pentru preţurile plătite de consumatorii finali. La fel spun şi experţii în Energie, care ţin să specifice că solicitarea se referă la piaţa angro.

Ultima Oră

Cele mai citite