Ministrul Energiei afirmă că una dintre măsurile care ar putea fi luate, în contextul caniculei, ar fi ca seara să nu fie pornite aparatele mari consumatoare de energie.
Temperaturile extreme pun la încercare sistemul energetic național. Aparatele de aer condiționat duduie, așa că a explodat consumul de energie și au apărut pene de curent. Oricum, tot consumul din această perioadă se vă regăsi în costurile de pe facturile clienților.
Miniștrii de Externe ai României, Republicii Moldova și Ucrainei s-au întâlnit vineri la Chișinău, la a treia reuniune trilaterală, un format inițiat de țara noastră.
5 July 2024, 20:45 (actualizat 5 July 2024, 20:50)
Românii care produc energie cu ajutorul panourilor fotovoltaice ar putea fi obligați să stocheze o parte din cantitate în baterii. Parlamentarii au adoptat un proiect de lege cu obligații în acest sens, care a fost trimis presedintelui pentru promulgare. Costurile cu echipamentele necesare pot să ajungă la câteva mii de euro, spun reprezentanții distribuitorilor.
Strategia Energetică a României ar putea intra în avizare interministerială în jurul datei de 15 iulie, iar în decursul a 30 de zile să o avem aprobată, a declarat, luni, într-o conferinţă de presă, ministrul Energiei, Sebastian Burduja.