energie electrică
Mai mult de jumătate din consumatorii casnici de energie electrică din România, respectiv peste 4,5 milioane, se încadrează la categoria de consumatori vulnerabili, având un consum mediu de 55 kWh pe lună, potrivit unui comunicat al Autorităţii Naţionale de Reglementare în Energie.
Alimentarea cu energie electrică, întreruptă temporar în zone din Bucureşti şi judeţul Ilfov
E-Distribuţie Muntenia va întrerupe miercuri, temporar, alimentarea cu energie electrică în zone din Bucureşti şi judeţul Ilfov, pentru a asigura capacitatea reţelei de a funcţiona şi a alimenta clienţii în bune condiţii.
ANRE prelungeşte până la 31 martie perioada în care pot fi încheiate contracte la energie pe piaţa concurenţială
Autoritatea Naţională de Reglementare în Energie (ANRE) prelungeşte până la 31 martie 2021 perioada în care consumatorii casnici pot încheia contracte de furnizare pe piaţa reglementată, a declarat, luni, pentru Agerpres, Zoltan Nagy-Bege, vicepreşedintele instituţiei.
Prețul energiei electrice crește cu până la 26% de la 1 ianuarie
Noul an aduce scumpiri pe factură de energie electrică pentru cei care nu au semnat un nou contract cu furnizorii. Piața se liberalizează, iar tarifele nu vor mai fi stabilite de autorități, ci vor fi calculate de fiecare firmă în parte. Liberalizarea ne oferă însă și posibilitatea de a schimba mai uşor furnizorul, dacă nu suntem mulțumiți de ofertă și de serviciile acestuia.
De la 1 ianuarie 2021 se liberalizează piața de energie. Prețurile cresc, iar consumatorii își pot renegocia contractele sau schimba furnizorul de energie
Clienţii ar putea plăti mai mult pentru curent de la 1 ianuarie. Piaţa energiei electrice se liberalizează, iar tarifele nu vor mai fi stabilite de autorităţi, ci vor fi calculate de furnizori. Peste 6 milioane de consumatori depind acum de preţurile reglementate de stat. Odată cu liberalizarea pieţei de energie electrică, şi furnizorul va putea fi schimbat mai uşor.
Ministrul Economiei anunță că energia electrică se ieftinește cu 1 ban/kwh la începutul anului 2021
Energia activă livrată consumatorilor casnici va avea un preț redus cu un ban pe kwh, de la 0,255 de lei/kWh, la 0,245 lei/kwh, de la 1 ianuarie 2021, a anunțat, luni, ministrul Economiei, Virgil Popescu.
Consumul de electricitate a atins marţi cel mai mare nivel din acest an, în țară: aproape 9.400 MW
Consumul de energie electrică al ţării a ajuns marţi la 9.389 MW. Este cel mai mare nivel din acest an, potrivit Transelectrica, operatorul de transport şi sistem.
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă temporar, marţi, în anumite zone din Bucureşti şi din judeţele Ilfov şi Giurgiu
Alimentarea cu energie electrică va fi întreruptă temporar, marţi, în anumite zone din Bucureşti şi din judeţele Ilfov şi Giurgiu, pentru a asigura capacitatea reţelei de a funcţiona şi a alimenta clienţii în bune condiţii, anunţă E-Distribuţie Muntenia.
Bloomberg: Vremea mai rece decât de obicei scumpeşte energia şi gazele naturale în Europa
Vremea mai rece decât de obicei care se instalează în Europa va da probabil un al doilea impuls pieţelor de gaze naturale şi de energie electrică încă de la începutul sezonului de încălzire, notează Bloomberg.

