Ministrul Energiei: Nu vor fi probleme în aprovizionarea populaţiei cu energie electrică în această perioadă geroasă

Ministrul Energiei, Virgil Popescu, a declarat luni că nu vor fi probleme în privinţa aprovizionării populaţiei cu energie electrică în această perioadă geroasă, precizând că rezervele de gaze naturale din depozite sunt în limite normale, Hidroelectrica funcţionează la capacitate maximă, iar grupurile de la Complexul Energetic Oltenia pe cărbune sunt pregătite să intervină.

Liberalizarea pieței energiei are nevoie de reglementare

Preţuri mai mari la curent, cozi la sediile furnizorilor şi clienţi dezorientaţi. Sunt câteva dintre problemele apărute în urma liberalizării pieţei energiei electrice de la 1 ianuarie. Autorităţile au declanşat controale, dar vor să modifice si legea, astfel încât cei aproape 6 milioane de clienţi să beneficieze de cea mai bună ofertă a furnizorului de care aparţin pentru a trece în piaţa concurenţială.

Ultima Oră

Cele mai citite