Guvernul francez pregătește măsuri de reducere a facturii la energie. Ajutor suplimentar de 100 de euro pentru familiile cu venituri mici

Prețurile la energie pe piața europeană continuă să crească și ating niveluri record, ca urmare a majorării cotațiilor la gazele naturale și a prețurilor certificatelor verzi. E o evoluție care a determinat autoritățile din mai multe state europene să anunțe deja măsuri de sprijin, pentru ca oamenii să poată suporta facturile. După Spania, Italia și Grecia, a venit rândul Franței.

Rău platnicii pot fi din nou debranșați de la rețeaua de gaze și de energie electrică

Clienții care nu plătesc facturile la energie electrică și la gaze naturale vor putea fi din nou debranșați. Guvernul a renunțat la măsura de protecție acordată consumatorilor, pe durata stării de alertă, după ce numărul restanțierilor s-a dublat în decurs de un an, iar valoarea sumelor neîncasate a atins nivelul record de 250 de milioane de lei.

Atenție la contractele de furnizare a energiei electrice! De la 1 iulie s-ar putea să aveți facturi mai mari

De la 1 iulie, cresc prețurile la energia electrică pentru românii care nu au încheiat până acum un contract de furnizare pe piața concurențială. Ministrul Energiei, Virgil Popescu, spune că marii jucători de pe piaţa energiei vor profita şi vor creşte preţul. Unele facturi s-ar putea sumpi chiar şi cu 7,5%. Doar 40% dintre români ar vrea să îşi schimbe furnizorul.

Ultima Oră

Cele mai citite