Protest în stradă din cauza unei pene de curent la Timișoara

Scandal în stradă, la Timișoara, din cauza lipsei curentului electric. Sute de oameni au blocat aseară traficul, revoltați că nu aveau energie electrică de mai bine de 24 de ore, în urma unei avarii. Reprezentanții ISU Banat au trimis în zonă 4 generatoare de curent pentru a-i ajuta pe oameni. În cele din urma, alimentarea cu energie electrică a fost reluată.

Ora Pământului, sărbătorită în toată țara. Evenimentul atrage atenția asupra schimbărilor climatice

Spectacole cu flăcări, dansatori, felinare şi cântece. Sâmbătă seară, în multe oraşe din ţară, timp de 60 de minute, a fost marcată Ora Pământului. Un eveniment care îşi propune, în fiecare an, să atragă atenţia asupra schimbărilor climatice şi asupra resurselor limitate ale planetei. În case, pe stradă sau în localuri s-a stins lumina timp de o oră.

Ziua și avaria în energie. Tot mai multe centrale electrice au probleme tehnice în lipsa investițiilor

Greva de la Complexul Energetic Oltenia scoate la iveală cât de vulnerabil poate fi Sistemul Energetic Național, în situațiile de criză. În restul unităților în care minerii și energeticienii sunt la muncă, instalațiile crapă și, temporar, scade producția de curent. Acum, nici măcar jumătate din capacitatea de producție nu este funcțională. Specialiștii spun că utiliajele sunt suprasolicitate, iar investițiile au fost neglijate.

Cum putem economisi energie prin intermediul "casei inteligente"

La auzul conceptului "smart homes" (case inteligente), mulți dintre noi se gândesc la inovații tehnice extrem de costisitoare, la o implementare dificilă a acestora și la soluții tehnice complicate. Ei bine, putem avea clădiri confortabile, sănătoase, sustenabile și eficiente doar dacă suntem puțin organizați. Cum anume - a explicat în direct la TVR1Mihai Băiceanu, coordonator al Departamentului Eficiență Energetică Asociația Solar Decatlon București.

Ultima Oră

Cele mai citite