O formulă de compensare a tarifelor la energie pentru perioada următoare e greu de găsit și asta e marea provocare pentru guvern și instituțiile din domeniu. Se caută o variantă prin care populația și economia să fie protejate, a anunțat premierul Nicolae Ciucă. Discuțiile și negocierile continuă și în zilele următoare.
Noua formulă de compensare a tarifelor la energie se naște greu. Specialiștii nu au reușit nici astăzi să vină cu o soluție clară, care să mulțumească toate partidele din coaliție. Așa că discuțiile tehnice vor continua, iar coaliția speră să ajungă la o concluzie săptămâna viitoare.
Spania aplică de miercuri măsurile de economie energetică. Una din ele se referă la faptul că, în magazine, temperatura nu trebuie să coboare vara sub 27 de grade Celsius. Regiunile Madrid și Catalonia cer amânarea aplicării decretului, iar celelalte comunități autonome au încercat să negocieze cu guvernul diferite excepții. Sancțiunile pentru cei care nu vor respecta legea pornesc de la 60 de mii de euro.
Comisia Europeană a aprobat, luni, în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat, o schemă de ajutoare a României în valoare de 149 de milioane euro pusă la dispoziţie prin intermediul Mecanismului de redresare şi rezilienţă ("MRR") pentru a sprijini producţia de hidrogen din surse regenerabile, informează un comunicat de presă.
Autoritățile caută soluții pentru a preveni creșterea prețurilor la energie, la final de an. Explozia facturilor din ultima lună, în special la energie electrică, îi fac pe guvernanți să cocheteze inclusiv cu ideea supraimpozitării profitului traderilor, intermediarii care cumpără energie de la producător și o vând mai scump către furnizorul final.
Spaniolii vor da stingerea la ora 22.00 pentru a economisi energie! În plus, transportul spre serviciu va fi gratuit, deşi multă lume va lucra de acasă. Toate spaţiile comerciale şi instituţiile publice trebuie să ţină uşile închise permanent şi să eficientizeze consumul. Acestea sunt doar câteva dintre măsurile votate de guvern pentru economisirea a 7% din energie, aşa cum s-a angajat faţă de Bruxelles. Unii spanioli însă nu sunt deloc încântaţi.
Consumatorii români, întreprinderile mici și mijlocii, serviciile sociale și industria critică nu vor suferi din cauza unor eventuale măsuri suplimentare pentru reducerea consumului de gaze naturale. Anunțul este făcut de reprezentanții guvernului care au participat la discuțiile de la Bruxelles. Nivelul de stocare a gazelor pentru iarnă a ajuns deja la 55%, peste pragul stabilit.
Guvernul a aprobat Strategia de dezvoltare economico-socială a Văii Jiului, cu un buget alocat de peste 230 de milioane de euro, a informat astăzi ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Marcel Boloş.