Piața energiei, blocată. Furnizorii nu mai vor clienți noi. Multe firme nu-și mai pot plăti curentul electric

Furnizorii de energie nu mai vor clienţi noi. Din cauza blocajului apărut în piaţă, au început să îşi anunţe clienţii cărora le expiră contractele că nu vor mai fi prelungite. În această situaţie sunt sute, dacă nu chiar mii de consumatori. Autorităţile nu pot obliga furnizorii de energie să accepte noi clienţi sau să nu renunţe la ei, dar dau asigurări că nimeni nu va rămâne pe întuneric.

Costul facturilor: Guvernanții înclină să păstreze actualele plafoane pentru categoriile vulnerabile, pentru un an sau chiar doi, potrivit unor surse TVR Info

Se discută în ultima perioadă despre stabilirea unor prețuri fixe pentru energie. Potrivit surselor TVR Info, guvernanții înclină să păstreze, începând cu 1 ianuarie anul viitor, actualele plafoane pentru categoriile vulnerabile, pentru unu sau poate chiar pentru doi ani: 0,68 de lei/kwh pentru un consum de 100 de kw lunar și 0,8 lei/kwh, pentru un consum de până la 255 de kw.

Gospodăriile vulnerabile vor avea preț plafonat la energie sau vor primi vouchere pentru sărăcie energetică. Alte tichete vor fi date pentru achiziția de electrocasnice mai economice

Românii cu venituri mici, de sub 1.000 de lei pe lună, ar putea primi noi vouchere. De această dată, pentru a plăti o parte din facturile la curent electric și gaze, dar și ca să cumpere electrocasnice noi, mai economice. Finanțarea ar urma să fie asigurată din bani europeni. De altfel, guvernul negociază acum cu oficialii de la Bruxelles decontarea acestor sume.

Întâlnire la Palatul Victoria între premier și reprezentanții producătorilor și distribuitorilor de energie, pe tema facturilor

Criza energiei rămâne o preocupare majoră pe măsură ce se apropie iarna. Premierul și liderii coaliției de guvernare i-au chemat la discuții pe reprezentanții producătorilor și distribuitorilor de energie din România. Scopul - găsirea unor soluții pentru prețuri accesibile consumatorilor în perioada ce vine. Vlad Ungar are informații despre întâlnirea de aseară.

Cultivatorii de andive din Franța, la un pas de dezastru economic din cauza facturilor la energie

În Franţa, mulţi fermieri sunt la un pas de colaps. Criza este ilustrată cel mai bine cu exemplul cultivatorilor de andive. Întregul proces - de la cultivare şi până la stocare - necesită un consum ridicat de energie, iar alternative de reducere a consumului nu există. Creşterea facturilor pune serioase probleme de supravieţuire. Franța este cel mai mare producător de andive din lume.

Ultima Oră

Cele mai citite