Prima reacție a premierului Ilie Bolojan în cazul Dragoș Anastasiu

Premierul Ilie Bolojan a avut o primă reacție în cazul vicepremierului Dragoș Anastasiu care a recunoscut că, timp de opt ani, compania sa a mituit o inspectoare ANAF. Șeful guveenului a făcut azi o scurtă declarație, cu puțin timp înainte ca Anastasiu să anunțe că va ține o conferință de presă la sediul Guvernului.

Firma lui Dragoș Anastasiu nu plătea impozitele pe salarii. Inspectoarea ANAF mituită a trecut cu vederea neregulile

Dragoș Anastasiu nu le plătea angajaților asigurările sociale, iar inspectoarea ANAF care îi controla firma a trecut cu vederea neregulile fiind răsplătită pe măsură. Situația reiese din dosarul soluționat de Curtea de Apel acum doi ani și consultat de Hotnews. Potrivit DNA, Anastasiu a avut calitatea de martor denunțător în acest caz.

Dragoș Anastasiu a fost martor-denunțător în dosarul mitei pentru ANAF, potrivit DNA. Opoziția îi cere demiterea

Vicepremierul Dragoș Anastasiu a fost martor denunțător în dosarul mitei pentru ANAF. Sunt precizările cu care a venit DNA după ce vicepremierul a dorit să își clarifice situația. Este singura reacție a vicepremierului, după avalanșa de solicitări de a-și da demisia venita de la politicieni, dar și de la sindicate. Președintele Nicușor Dan a transmis că acest caz reprezintă o mare problemă, iar premierul Ilie Bolojan păstrează tăcerea.

Preşedintele FSLI: De săptămâna viitoare reluăm protestele. Mărirea normei didactice înseamnă dezastru

Preşedintele Federaţiei Sindicatelor Libere din Învăţământ (FSLI), Simion Hăncescu, a declarat miercuri că începând de săptămâna viitoare sindicaliştii din educaţie vor relua protestele, subliniind că aplicarea măsurii privind mărirea normei didactice înseamnă "un dezastru" în urma căruia "se pierd 15.000 de posturi de profesor".
Functionari la birou / Pixabay

Reprezentanții BNS, discuții cu vicepremierul Dragoș Anastasiu. Sindicatele denunţă reforma companiilor de stat

Sindicatele denunţă reforma companiilor de stat, anunţată de Guvern. E necesară curăţenia în acest sector, dar Executivul nu va avea curajul să o ducă la bun sfârșit, spun liderii de sindicat, care, în plus, acuză statul de comportament golănesc. Însă analiștii susțin că e o evoluție pozitivă, în special reducerea indemnizațiilor membrilor Consiliilor de Administrație, considerate nejustificat de mari.

Ultima Oră

Cele mai citite