Bolojan: Nu am ştiut despre dosarul lui Dragoș Anastasiu. Nu acceptăm darea de mită sau taxele de protecţie
Premierul Ilie Bolojan a declarat la un site de ştiri că nu ştia de dosarul de mită la ANAF al fostului vicepremier Dragoş Anastasiu, dar că în niciun caz nu trebuie acceptate mita sau taxa de protecţie. În plus, premierul a vorbit încă de vineri cu Anastasiu despre demisie, dar l-a sfătuit să nu ia decizii pripite. Șeful Executivului a declarat că deocamdată nu va exista un înlocuitor pentru Dragoș Anastasiu, ci va prelua personal atribuțiile acestuia.
“În general, darea de mită sau oferirea unor forme de taxe, dacă aş putea să le spun de protecţie, nu le putem încuraja sub nicio formă şi nu trebuie, în general, să le acceptăm. În nicio situaţie. Chiar dacă uneori viaţa de antreprenor în România i-a pus pe mulţi în alegeri foarte dificile, nu o putem încuraja. Şi trebuie să luptăm împotriva unor astfel de situaţii în care sisteme publice te pun în situaţia să faci alegeri foarte dificile. Trebuie să luptăm să nu se mai întâmple astfel de situaţii” – a declarat premierul, pentru G4Media.
Bolojan a vorbit și despre demisia lui Anastasiu.
“Am urmărit de vineri, de când a apărut acest subiect, ceea ce s-a întâmplat. Domnul Anastasiu a venit cu o propunere, că demisia lui este la dispoziţie. I-am spus – în general, neluând decizii pe picior, niciodată, ci calculăm ce se întâmplă, să mai stăm o zi-două să gândim foarte bine ceea ce urmează să facem – şi eu, având în vedere întotdeauna să încerc să ţin echipa de colaboratori în aşa fel încât să putem da rezultate. Şi am văzut şi cel puţin ceea ce s-a transmis în prima parte pe toate posturile, la conferinţa de presă de duminică. Acest episod nu a fost unul fericit nici pentru domnul Anastasiu, nici pentru guvern, nici pentru mine, dar el s-a încheiat” – a mai spus șeful Executivului.
Strict în momentul de față nu va fi o propunere de înlocuire, trebuie identificată o astfel de persoană. Voi prelua eu direct aceste responsabilități, în așa fel încât, propunerile care au fost deja pregătite de către echipa cu care dânsul a lucrat, să le putem pune în practică, a mai spus Bolojan.
Dragoș Anastasiu și-a anunțat duminică demisia după scandalul dosarului privind mita dată unui inspector ANAF.
Anastasiu a avut certificat ORNISS
Anastasiu a confirmat că, pe perioada cât a deținut funcțiile de consilier prezidențial și pe cea de vicepremier în Guvernul Ilie Bolojan, a deținut un certificat ORNISS care îi permitea, între altele, accesul la informații cu diferite grade de confidențialitate.
Întrebat în conferința de presă dacă a deținut certificat ORNISS și dacă din verificările derulate de instituțiile abilitate nu au considerat o ‘vulnerabilitate’ implicarea sa în dosarul DNA, el a confirmat: ‘Da. Nu pot să vă dau răspuns la așa ceva, nu mi-am dat singur certificat ORNISS, eu l-am primit’.
Anastasiu a mai declarat, răspunzând la întrebările jurnaliștilor, că nu a îndemnat la încălcarea legii și nu a „oficializat” șpaga de supraviețuire, așa cum i-a reproșat o jurnalistă, ci a prezentat o realitate a anilor 2000.
„Nu am spus că trebuie să încalci legea. Am făcut un context al anilor 2008, 2009, 2010. Asta era realitatea atunci.[…] Realitatea actuală este îmbunătățită, dar în continuare avem aceleași practici. Nu am spus că trebuie să oficializăm absolut nimic, am spus că statul trebuie să devină partener pentru a nu fi cauza anumitor efecte”, a afirmat vicepremierul demisionar.
În acest dosar, potrivit DNA, Anastasiu ar fi avut calitatea de martor denunțător.
„La data de 02 februarie 2018, cei doi reprezentanți ai societății SC Touring Eurolines SA s-au prezentat, din proprie inițiativă, fără apărător, la sediul DNA cu un denunț deja redactat pe numele unuia dintre ei. Aceștia au fost audiați în aceeași zi de procurorul de caz, atribuindu-li-se calitatea de martori denunțători„, a arătat DNA.
Calitatea de martor denunțător ar fi strâns legată de informațiile utile aduse la cunoștința organului de urmărire penală, în orice formă, înainte ca acesta să fi fost sesizat.
Președintele Nicușor Dan s-a limitat să admită că această situație reprezintă o mare problemă.
Și premierul Ilie Bolojan a avut duminică o reacție sumară.

