Dragoș Anastasiu: În România există două tipuri de șpagă – de supraviețuire și de îmbogățire. Juridic, totul e clar, moral – suport consecințele

27 July 2025, 18:45 (actualizat 27 July 2025, 21:13)

Nu sunt șpăgar, sunt un om onest și integru, a precizat Dragoș Anastasiu în prezentarea pe care a făcut-o la Palatul Victoria, unde a anunțat că demisionează din guvern. El a arătat că, în România există două tipuri de șpagă – de de supraviețuire și de îmbogățire, iar ceea ce a făcut firma sa face parte din prima categorie.

Anastasiu a declarat, răspunzând la întrebările jurnaliștilor, că nu a îndemnat la încălcarea legii și nu a “oficializat” șpaga de supraviețuire, așa cum i-a reproșat o jurnalistă, ci a prezentat o realitate a anilor 2000.

Nu am spus că trebuie să încalci legea. Am făcut un context al anilor 2008, 2009, 2010. Asta era realitatea atunci.[…] Realitatea actuală este îmbunătățită, dar în continuare avem aceleași practici. Nu am spus că trebuie să oficializăm absolut nimic, am spus că statul trebuie să devină partener pentru a nu fi cauza anumitor efecte”, a afirmat vicepremierul demisionar.

CITIȚI ȘI: Dragoș Anastasiu demisionează din funcția de vicepremier. „Plecarea mea din guvernul României nu înseamnă că reformele nu trebuie să meargă mai departe”

El a adăugat că, din punct de vedere juridic, totul este clar, iar din punct de vedere moral – își asumă și suportă consecințele.

Am făcut greșelile mele, le recunosc, le asum. Cred că, din punct de vedere juridic lucrurile sunt încheiate, din punct de vedere moral – trag consecințele. Asta e” – a afirmat vicepremierul demisionar.

Demisia lui Dragoș Anastasiu din funcția de vicepremier vine după controversele din ultimele zile, legate de un dosar privind o mită dată unui inspector ANAF, dosar în care, potrivit DNA, Anastasiu ar fi avut calitatea de martor denunțător.

La data de 02 februarie 2018, cei doi reprezentanți ai societății SC Touring Eurolines SA s-au prezentat, din proprie inițiativă, fără apărător, la sediul DNA cu un denunț deja redactat pe numele unuia dintre ei. Aceștia au fost audiați în aceeași zi de procurorul de caz, atribuindu-li-se calitatea de martori denunțători„, a arătat DNA.

Calitatea de martor denunțător ar fi strâns legată de informațiile utile aduse la cunoștința organului de urmărire penală, în orice formă, înainte ca acesta să fi fost sesizat.

DNA a venit cu aceste precizări ca răspuns la o solicitare de clarificare a situației venită chiar de la vicepremierul Dragoș Anastasiu.

În scopul clarificării în spațiul public a calității mele de martor în dosarul privind faptele de corupție ale unor funcționari din ANAF, am trimis astăzi la DNA o solicitare scrisă prin care am cerut o copie a presupusului denunț pe care l-aș fi făcut. Reiterez faptul că eu nu am semnat și depus un denunț, ci am dat declarații cu privire la faptele care au avut loc”, a transmis Dragoș Anastasiu.

Președintele Nicușor Dan s-a limitat să admită că această situație reprezintă o mare problemă.

Și premierul Ilie Bolojan a avut o reacție sumară.

CITIȚI ȘI: Dragoş Anastasiu a recunoscut în instanţă că a dat mită timp de 8 ani unei funcţionare ANAF. Reacția vicepremierului: Nu a existat nicio acțiune împotriva mea. Guvernul: A avut calitatea de martor, dosarul este închis definitiv

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite