Dragos Anastasiu: Eu nu am semnat și depus un denunț. Am cerut DNA o copie a presupusului denunț pe care l-aș fi făcut

26 July 2025, 14:47 (actualizat 26 July 2025, 17:37)

Vicepremierul Dragoș Anastasiu spune că nu a semnat și nu a depus un denunț în dosarul privind mita pe care a recunoscut în instanță că a dat-o timp de 8 ani unei funcționare ANAF.

Reiterez faptul că eu nu am semnat și depus un denunț, ci am dat declarații cu privire la faptele care au avut loc – a scris Anastasiu, pe pagina sa de Facebook.

Vicepremierul spune că a trimis DNA o solicitare scrisă prin care a cerut o copie a presupusului denunț pe care l-ar fi făcut.

În scopul clarificării în spațiul public a calității mele de martor în dosarul privind faptele de corupție ale unor funcționari din ANAF, am trimis astăzi la DNA o solicitare scrisă prin care am cerut o copie a presupusului denunț pe care l-aș fi făcut” – a scris Anastasiu.

Potrivit unui răspuns al DNA, transmis la solicitarea G4Media, Dragoș Anastasiu și Cristian Băciucu au fost martori denunțători în dosarul penal privind-o pe funcționara ANAF Angela Burlacu, motiv pentru care procurorii au dispus clasarea față de aceștia, în temeiul art. 315 alin. 1 lit. b din Codul de Procedură Penală raportat la art. 16 lit. d din Codul de Procedură Penală.

Dragoș Anastasiu ar fi recunoscut în instanță că a dat mită timp de 8 ani unei funcționare ANAF ca să îi protejeze afacerile, potrivit motivării judecătorilor într-un dosar de corupție.

Anastasiu a recunoscut că a plătit o mită de 2000 de euro lunar, timp de 8 ani, plus contravaloarea unor pachete turistice pentru familia inspectoarei.

CITIȚI ȘI: Sindicaliștii din aparatul de lucru al guvernului cer demisia sau demiterea lui Dragoș Anastasiu: Situația vicepremierului, incompatibilă cu exercitarea oricărei funcții executive la nivel înalt

În 2018, partenerul de afaceri al lui Anastasiu a mers la DNA și a denunțat totul. A beneficiat astfel de clauza de nepedepsire, întrucât a formulat un denunț, înainte să afle organele de urmărire penală. Iar omul de afaceri Dragoș Anastasiu a avut calitatea de martor, nu a fost inculpat sau cercetat în acest dosar.

În 2023, funcționara a fost condamnată la 5 ani și două luni de închisoare pentru luare de mită, în dosarul în care actualul vicepremier a avut calitatea de martor.

Într-o reacție de la guvern se precizează că dosarul este închis definitiv, iar circumstanțele cazului nu au legătură cu calitatea și atribuțiile vicepremierului.

Ieri, Dragoș Atanasiu a avut o reacție în care a arătat că: În dosar am fost martor, nu denunțător. Nu a existat nicio acțiune împotriva mea, nu am avut niciun fel de avantaj din punct de vedere juridic, iar în dosar au fost implicate și alte societăți comerciale care au fost în aceeași situație. Nu am avut niciodată nicio condamnare penală.

Sunt astăzi în Guvernul României și pentru că nu vreau ca alți antreprenori români să mai fie subiectul unui astfel de abuz de putere din partea unor angajați ai statului care ar trebui să lucreze în beneficiul oamenilor, nu împotriva lor – a mai transmis Anastasiu, vineri.

CITIȚI ȘI: Președintele Nicușor Dan despre situația vicepremierului Anastasiu: E o problemă mare

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite