Dragoș Anastasiu a fost martor-denunțător în dosarul mitei pentru ANAF, potrivit DNA. Opoziția îi cere premierului să-l demită din funcția de vicepremier

26 July 2025, 17:34 (actualizat 26 July 2025, 18:38)

Vicepremierul Dragoș Anastasiu a fost martor denunțător în dosarul mitei pentru ANAF. Sunt precizările cu care a venit DNA după ce vicepremierul a dorit să își clarifice situația. Este singura reacție a vicepremierului, după avalanșa de solicitări de a-și da demisia venita de la politicieni, dar și de la sindicate. Președintele Nicușor Dan a transmis că acest caz reprezintă o mare problemă, iar premierul Ilie Bolojan păstrează tăcerea.

VicepremieruL Anastasiu a fost martor denunțător în dosarul mitei timp de 8 ani către o angajată a ANAF.

La data de 02 februarie 2018, cei doi reprezentanți ai societății SC Touring Eurolines SA s-au prezentat, din proprie inițiativă, fără apărător, la sediul DNA cu un denunț deja redactat pe numele unuia dintre ei. Aceștia au fost audiați în aceeași zi de procurorul de caz, atribuindu-li-se calitatea de martori denunțători“, arată DNA.

Calitatea de martor denunțător este strâns legată de informațiile utile aduse la cunoștința organului de urmărire penală, în orice formă, înainte ca acesta să fi fost sesizat.

DNA a venit cu aceste precizări ca răspuns la o solicitare de clarificare a situației venită chiar de la vicepremierul Dragoș Anastasiu.

În scopul clarificării în spațiul public a calității mele de martor în dosarul privind faptele de corupție ale unor funcționari din ANAF, am trimis astăzi la DNA o solicitare scrisă prin care am cerut o copie a presupusului denunț pe care l-aș fi făcut. Reiterez faptul că eu nu am semnat și depus un denunț, ci am dat declarații cu privire la faptele care au avut loc”, a transmis Dragoș Anastasiu.

Președintele Nicușor Dan s-a limitat să admită că această situație reprezintă o mare problemă.

CITIȚI ȘI: Dragoş Anastasiu a recunoscut în instanţă că a dat mită timp de 8 ani unei funcţionare ANAF. Reacția vicepremierului: Nu a existat nicio acțiune împotriva mea. Guvernul: A avut calitatea de martor, dosarul este închis definitiv

Liderul senatorilor AUR, Petrișor Peiu, i-a trimis premierului o scrisoare în care îi cere să îl demită pe Dragoș Anastasiu. “Puteți să faceți măcar un mic gest de reformă și să îl demiteți pe unul dintre jignitor de mulții vice-premieri din subordine. Faceți un mic gest de igienă morală și demiteți-l pe domnul Anastasiu. Vă anunț că, în cazul în care nu îl demiteți pe domnul Dragoș Anastasiu, grupul parlamentar AUR de la Senat a pregătit, pentru ziua în care va fi convocat parlamentul, o moțiune simplă legată de acest caz“, se arată în scrisoare.

Dintre membrii coaliției, doar PSD a ieșit la rampă. Social democratul Mihai Fifor îl îndeamnă pe Ilie Bolojan să aibă curaj și atenționează că fiecare oră petrecută de Dragoș Anastasiu în funcție reprezintă o piatră de moară pentru guvern, căruia îi compromite orice tentativă de reformă.

“Dacă obrazul gros al domnului Anastasiu îl ține bine lipit de scaun, premierul nu dă semne că are vreo intenție să facă ce trebuia din prima secundă: curățenie. Gospodărește. Așa cum îi place lui. Nu vedem nicio sprânceană încruntată, niciun glas tunător din partea domnului Bolojan” – a transmis Fifor.

Și Sindicatul lucrătorilor din guvern consideră că vicepremierul trebuie să plece, apreciind că o reformă autentică nu poate fi coordonată de cineva care a subminat mecanismele legale ale statului.

CITIȚI ȘI: Sindicaliștii din aparatul de lucru al guvernului cer demisia sau demiterea lui Dragoș Anastasiu: Situația vicepremierului, incompatibilă cu exercitarea oricărei funcții executive la nivel înalt

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite