Ce crede premierul Bolojan despre problemele legale ale altor membri din Guvern: Marian Neacșu și Radu Oprea
Premierul Ilie Bolojan a avut prima reacție oficială după demisia lui Dragoș Anastasiu din funcția de vicepremier. Întrebat de ce nu i-a cerut un pas în spate mai devreme, șeful Guvernului a explicat că nu a vrut să ia decizii pripite. Și că va menține aceeași atitudine și în ce-i privește pe Marian Neacșu și Radu Oprea, membri ai guvernului din partea PSD care au avut și ei probleme cu legea.
Demisia lui Dragoș Anastasiu va fi oficială foarte curând, a declarat șeful Executivului. Și, până la o nouă desemnare, Ilie Bolojan anunță că va prelua reforma companiilor de stat. El a fost mai reținut însă când a fost întrebat dacă îi va cere demisia secretarului general al guvernului, Radu Oprea, și a vicepremierului Marian Neacșu, al cărui nume fusese vehiculat pentru atribuțiile lui Anastasiu.
Premierul Ilie Bolojan: Avem nevoie de oameni cu experiență, oameni care pot pune reforme în mișcare, cu respectarea legii. Și orice om care la un moment dat a avut incident sau altul, cât timp este reabilitat, consider că își poate desfășura acitivitatea.
În spațiul public au apărut acum întrebări legate de condamnarea cu suspendare a lui Marian Neacșu de acum 9 ani pentru conflict de interese, după ce și-a angajat fiica la biroul de parlamentar. Dar și cu privire la Radu Oprea, fost ministru al Economiei, trimis în judecată tot în 2016 pentru evaziune fiscală și complicitate la spălare de bani. Dosarul a fost clasat definitiv. Șeful PSD nu vede nici el o problemă în trecutul lui Oprea.
Sorin Grindeanu, președintele PSD: L-am sunat pe Radu Oprea, mi-a spus că este o exagererare, că are un cazier fiscal curat la zi, că avea calitatea de asociat în acea firmă și că există o decizie a ÎCCJ favorabilă companiei sale.
Radu Oprea a postat pe Facebook un certificat care atestă că nu are cazier judiciar și susține că nu a fost sancționat și nu a plătit nicio amendă. Premierul nu neagă practicile economice ilegale, dar foarte răspândite în România postdecembristă.
Premierul Ilie Bolojan: Nu am spus că am dat mită la Poliție, am spus că erau niște practici de a te opri pe drum și de a-ți căuta nod în papură, și aveai două posibilități: să iei amenzi sau să rezolvi formula prietenește, și fiecare om a procedat așa cum considera de cuviință.
Dar scandalul mitei nu e legat doar de etică și lege, ci și de raporturile de putere dintre partenerii din coaliție, atrag atenția analiștii.
Cristian Pârvulescu, analist politic: Premierul ar fi putut să refuze, de exemplu, acceptarea în echipa sa a domnului Neacșu și eventual a dlui Oprea, n-a făcut-o pentru că avea nevoie de sprijinul PSD. În măsura în care dl. Bolojan va face în următoarele săptămâni mișcări care vor fi percepute de PSD ca fiind periculoase, guvernul său va fi într-o mare dificultate. Acest guvern se află în permanență în fața posibilei sale căderi.
Întrebat dacă a avut contracte preferențiale cu cabinetul de arhitectură al partenerei lui Dragoș Anastasiu, Ilie Bolojan a răspuns că primăria Oradea sub conducerea lui a lucrat la patru proiecte cu Hildegard Brandl, în 12 ani.

