Nicușor Dan: Dacă Europa continuă să meargă cum a mers, va pierde lupta cu Statele Unite şi cu China

Președintele României, Nicușor Dan, a participat vineri, 7 noiembrie 2025, la evenimentul „Dialog pentru dezvoltare - Summit 2025 - Dezvoltare inteligentă, competitivitate europeană”, organizat de Confederația Patronală Concordia. În fața reprezentanților mediului de afaceri, șeful statului a transmis un mesaj direct despre viitorul competitivității europene, dar și despre limitele administrative ale statului român.

Cea mai mare scădere a consumului de după criza din 2009: economia trage frâna de mână

Românii încep să strângă cureaua. Coșurile de cumpărături sunt mai goale, iar vânzările cu amănuntul au înregistrat în august cea mai abruptă scădere din ultimii ani: minus 4% față de luna precedentă. O cifră care aprinde semnalul de avertizare pentru economia locală și pentru încrederea consumatorilor.

Eurostat: România rămâne țara cu cel mai mare deficit din UE. La polul opus, Cipru

 Deficitul guvernamental ajustat sezonier a scăzut, atât în Uniunea Europeană cât şi în zona euro, în primul trimestru al acestui an, comparativ cu ultimul trimestru al anului trecut, o tendinţă similară fiind înregistrată inclusiv în România, ţara cu cel mai mare deficit din UE, arată datele publicate luni de Eurostat.

Marş în jurul Parlamentului. Hossu: Nu se poate transfera deficitul numai în sarcina lucrătorilor şi a pensionarilor

Confederaţia Naţională Sindicală (CNS) Cartel ALFA transmite un mesaj clar guvernanţilor, prin marşul care va avea loc luni în jurul Parlamentului, că este necesar un dialog şi că nu se poate transfera întreaga problemă a deficitului bugetar excesiv numai în sarcina lucrătorilor şi către pensionari, a declarat, luni, preşedintele CNS Cartel ALFA, Bogdan Hossu.

Parlamentarii dau luni votul pentru moțiunea de cenzură a opoziției. Este primul test pentru Coaliția de guvernare

Coaliţia susţine luni primul test de unitate. Parlamentarii vor da votul asupra moţiunii de cenzură iniţiate de opoziţie, după ce guvernul şi-a angajat răspunderea în faţa legislativului. Social-democrații dau deja semne de nemulţumire faţă de felul în care funcţionează Executivul, dar niciunul dintre ei nu a spus că va vota moţiunea pentru a răsturna Cabinetul.

Ultima Oră

Cele mai citite