Iohannis, Ciolacu și Ciucă au fost avertizați în 2024 că România riscă să intre în incapacitate de plată

Cei mai importanți oameni din statul român au aflat încă din vara anului trecut că ţara noastră s-ar putea confrunta cu un dezastru bugetar. Potrivit unor documente publicate de Europa Liberă ,fostul președintele Klaus Iohannis, fostul premier, Marcel Ciolacu și fostul președinte al Senatului, Nicolae Ciucă, au fost avertizați în 2024 , de reprezentanţii Ministerului de Finanţe, că România riscă să intre în incapacitate de plată dacă nu se iau ,urgent, măsuri de reducere a deficitului. Fostul Ministru al Finanţelor, Marcel Boloş,a trimis 6 documente celor trei înalţi demnitari ai statului român, care cuprind date privind analiza deficitului.

Economişti: Scopul Executivului de a colecta mai mulţi bani la buget va avea efect pe termen scurt

Scumpiri în lanţ: de la mâncare, la combustibil şi până la rate. Asta îi aşteaptă pe români de la 1 august, atunci când vor intra în vigoare noile măsuri fiscale. Economiştii avertizează că scopul Executivului de a colecta mai mulţi bani la buget va avea efect pe termen scurt. Menţinute, aceste măsuri vor scădea consumul, vor duce la concedieri în lanţ şi vor creşte evaziunea fiscală, iar încasările la vistieria statului se vor prăbuşi odată cu economia.

Musk îl atacă dur pe Trump și amenință Congresul: „Vor pierde alegerile, chiar dacă e ultimul lucru pe care-l fac”

Elon Musk lansează un nou atac exploziv în spațiul public, de această dată împotriva Congresului american și a președintelui Donald Trump. Miliardarul acuză ipocrizie și o „nebunie a cheltuielilor” în contextul susținerii de către Congres a noii legi fiscale propuse de administrația Trump, pe care o consideră „cea mai mare creștere a datoriei din istorie”.

Ultima Oră

Cele mai citite