Parlamentarii dau luni votul pentru moțiunea de cenzură a opoziției. Este primul test pentru Coaliția de guvernare

13 July 2025, 19:10 (actualizat 13 July 2025, 19:12)

Coaliţia susţine luni primul test de unitate. Parlamentarii vor da votul asupra moţiunii de cenzură iniţiate de opoziţie, după ce guvernul şi-a angajat răspunderea în faţa legislativului. Social-democrații dau deja semne de nemulţumire faţă de felul în care funcţionează Executivul, dar niciunul dintre ei nu a spus că va vota moţiunea pentru a răsturna Cabinetul.

Opoziția are nevoie de încă aproximativ 100 de voturi pentru a demite guvernul, și toate calculele arată că este imposibil să găsească în interiorul coaliției atâția parlamentari dornici de un asemenea gest.

Nici măcar cei din PSD, care denunță pe diverse voci nereguli în felul în care funcționează coaliția, nu dau de înțeles că ar putea merge atât de departe acum.

Social democrații se declară nemulțumiți de felul în care se iau deciziile în coaliție și că propunerile lor nu se regăsesc în măsurile guvernului.

Înainte de adoptarea pachetului 2 de măsuri fiscale, social-democrații plusează, iar Ilie Bolojan se arată conciliant.

Președintele Nicușor Dan se declară optimist cu privire la viitorul coaliției.

Guvernul ar urma să își angajeze din nou răspunderea în fața parlamentului pe cel de-al doilea pachet de măsuri, până la sfârșitul acestei luni.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite