cursuri online
Avocatul Poporului vrea să afle de ce s-au închis şcolile în România în condițiile în care OMS recomandă redeschiderea lor. Renate Weber cere explicații autorităților de la București și spune că această generaţie pierde doi ani de şcoală.
Se poate și online. O școală dintr-o comună din judeţul Iaşi a fost dotată cu tehnologie de ultimă generaţie
În timp ce pentru mii de elevi din mediul rural învăţământul online este o utopie. O şcoală dintr-o comună din judeţul Iaşi ar putea concura cu cele mai bune instituţii din marile oraşe. A fost dotată cu tehnologie de ultimă generaţie.
Suspendarea cursurilor în județul Iași, declarată ilegală în instanță
Tribunalul Iași a admis ca fiind ilegală suspendarea activităților didactice față în față în școli, anunță Asociația Școlilor Particulare.
Diferențe uriașe în școlile de la sate și cele din orașele dezvoltate | Învățământul online, de la lecții în plic la table inteligente
Școala online, soluția de compromis găsită de autorități și specialiști pentru această perioadă de pandemie, nu este deloc văzută cu ochi buni la sate, acolo unde posibilitățile materiale sunt extrem de reduse, iar cunoștințele de IT în rândurile copiilor și părinților lipsesc. La polul opus, în orașele dezvoltate, situația este exploatată la maximum pentru a face orele cât mai atractive.
Anul acesta, 45.000 de copii au abandonat școala
Criza sanitară crește numărul copiilor care abandonează școala și asta pentru că aproape 40% dintre copii se află în risc de sărăcie sau de excluziune socială. Anul acesta, 45.000 de copii au abandonat școala, iar pandemia a adus aproape 19 mii de îmbolnăviri în rândul copiilor încă de la început.
A rămas fără locul în învățământ după ce a refuzat să țină lecții online. Profesori sancționați pentru că nu au vrut să se adapteze la noile condiții impuse în pandemie
O învățătoare din Dâmbovița care a refuzat să țină lecții online a rămas fără loc de muncă. Și alte cadre didactice au făcut la fel, dar s-au răzgândit după ce au fost sancționate. Ministrul Educației le transmite tuturor profesorilor să ia în serios învățământul online și să-și adapteze metodele de predare. Nu e ușor, dar cu puțin efort se poate face carte și la distanță.
De luni, toate școlile din România vor ține cursurile doar online
De luni, aproape 3 milioane de elevi vor învăța exclusiv online. Mulți copii, însă, doar teoretic! Măsura luată de autorități în speranța că se vă reduce numărul de îmbolnăviri e contestată de mulți părinți, profesori și elevi. Experții în educație vorbesc despre un an pierdut și dau exemplul altor țări europene, care, deși sunt în carantină, la fel că țara noastră și cu incidență mult mare a cazurilor de covid, au păstrat școlile deschise și au închis mall-urile.
MEC: Peste 4.500 de școli funcționează în scenariul roșu
Numărul școlilor care funcționează în acenariu roșu a depășit 4.500, potrivit Ministerului Educației și Cercetării.
Ministerul Educației: Elevii din 4.478 de unități de învătământ fac cursuri exclusiv online
Un număr de 4.478 de unităţi de învăţământ din ţară îşi desfăşoară cursurile în Scenariul 3 (online), iar 5.022 în Scenariul 2 (mixt), informează, joi, Ministerul Educaţiei şi Cercetării.

