Diferențe uriașe în școlile de la sate și cele din orașele dezvoltate | Învățământul online, de la lecții în plic la table inteligente

Școala online, soluția de compromis găsită de autorități și specialiști pentru această perioadă de pandemie, nu este deloc văzută cu ochi buni la sate, acolo unde posibilitățile materiale sunt extrem de reduse, iar cunoștințele de IT în rândurile copiilor și părinților lipsesc. La polul opus, în orașele dezvoltate, situația este exploatată la maximum pentru a face orele cât mai atractive.

Anul acesta, 45.000 de copii au abandonat școala

Criza sanitară crește numărul copiilor care abandonează școala și asta pentru că aproape 40% dintre copii se află în risc de sărăcie sau de excluziune socială. Anul acesta, 45.000 de copii au abandonat școala, iar pandemia a adus aproape 19 mii de îmbolnăviri în rândul copiilor încă de la început.

A rămas fără locul în învățământ după ce a refuzat să țină lecții online. Profesori sancționați pentru că nu au vrut să se adapteze la noile condiții impuse în pandemie

O învățătoare din Dâmbovița care a refuzat să țină lecții online a rămas fără loc de muncă. Și alte cadre didactice au făcut la fel, dar s-au răzgândit după ce au fost sancționate. Ministrul Educației le transmite tuturor profesorilor să ia în serios învățământul online și să-și adapteze metodele de predare. Nu e ușor, dar cu puțin efort se poate face carte și la distanță.

De luni, toate școlile din România vor ține cursurile doar online

De luni, aproape 3 milioane de elevi vor învăța exclusiv online. Mulți copii, însă, doar teoretic! Măsura luată de autorități în speranța că se vă reduce numărul de îmbolnăviri e contestată de mulți părinți, profesori și elevi. Experții în educație vorbesc despre un an pierdut și dau exemplul altor țări europene, care, deși sunt în carantină, la fel că țara noastră și cu incidență mult mare a cazurilor de covid, au păstrat școlile deschise și au închis mall-urile.

Ultima Oră

Cele mai citite