cursuri online
Final de vacanță de iarnă pentru elevi. De luni aceștia revin la școală. Nu în bănci, ci tot în fața calculatoarelor, laptopurilor sau tabletelor pentru următoarele trei săptămâni. Semestrul al doilea, care începe pe 8 februarie, ar putea însemna însă revenirea în bănci a copiilor. Este în acest moment doar un scenariu, totul depinde de evoluția numărului de cazuri noi de Covid19.
Universitatea de Vest Timişoara deschide sesiunea de pregătire online a elevilor, pentru bacalaureat
Universitatea de Vest Timişoara (UVT) deschide sesiunea de pregătire online a elevilor, pentru susţinerea bacalaureatului 2021, în perioada 16 ianuarie - 12 iunie, de această dată, cu noi module de pregătire integrată şi performantă.
Școlile rămân închise, cursurile continuă online. Personalul didactic trebuie să anunțe dacă vrea să se vaccineze
Până la mijlocul acestei luni, cei peste 300.000 de cadre didactice şi tot personalul din învăţământ trebuie să anunţe inspectoratele şcolare dacă vor sau nu să se vaccineze împotriva virusului nou.
World Vision România avertizează asupra pericolelor din online la care sunt expuşi elevii în pandemie. Studiu: Unu din cinci copii afirmă că nu este susţinut de familie
World Vision România avertizează asupra pericolelor din online la care sunt expuşi elevii în perioada pandemiei iar potrivit unui studiu realizat de organizaţie, încrederea acestora în părinţi a scăzut anul trecut, se simt singuri şi unul din cinci copii afirmă că nu este susţinut de familie.
Ministerul Educaţiei solicită reactualizarea datelor privind posibilitatea de conectare la internet a elevilor și a profesorilor, dar și o informare privind campania de vaccinare
Ministerul Educaţiei solicită inspectoratelor şcolare o informare corectă şi completă din perspectiva educaţiei pentru sănătate/campaniei de vaccinare, informează un comunicat semnat de ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu.
Final de semestru incert pentru mulți elevi. Sorin Cîmpeanu: Va fi nevoie de ore suplimentare
Mulți elevi vor rămâne cu mediile neîncheiate la sfârșitul primului semestrul pentru că n-au participat la orele online. Ne-a declarat ministrul Educației. Sorin Cîmpeanu spune că va fi nevoie de ore remediale, după această perioadă complicată. Iar școlile și grădinițele se vor redeschide atunci când situația epidemiologică o va permite, a mai precizat ministrul. Totodată, Cîmpeanu îi încurajează pe dascăli că vaccinarea este singura soluție pentru a ieși din pandemie.
Stările de anxietate și stresul afectează tot mai mulți tineri din Franța
Din ce în ce mai mulți studenți francezi trec prin stări de anxietate, stres și depresie.
Anchetă la un liceu din Alexandria după ce în spațiul public a apărut o înregistrare în care un profesor jignește o elevă. Directorul liceului spune că este interzisă înregistrarea fără acord
Poliția Teleorman anunță că a început o anchetă după ce în spațiul public a apărut o filmare în care un profesor jignește o elevă, în timpul orei online. Profesorul o numește pe fată „idioată” și o întreabă de ce „trăncăne”.
Studiu: O treime dintre elevii din toată lumea nu au acces la învățământul online
Metoda de învățare online nu este accesibilă pentru 463 de milioane dintre elevii din toată lumea pentru că lipsesc metodele sau echipamentele de conectare la distanță, relevă un raport realizat de PwC și UNICEF.

