Elevii reiau, de luni, cursurile online. Pe 15 ianuarie vom afla câți profesori vor să se vaccineze

Final de vacanță de iarnă pentru elevi. De luni aceștia revin la școală. Nu în bănci, ci tot în fața calculatoarelor, laptopurilor sau tabletelor pentru următoarele trei săptămâni. Semestrul al doilea, care începe pe 8 februarie, ar putea însemna însă revenirea în bănci a copiilor. Este în acest moment doar un scenariu, totul depinde de evoluția numărului de cazuri noi de Covid19.

World Vision România avertizează asupra pericolelor din online la care sunt expuşi elevii în pandemie. Studiu: Unu din cinci copii afirmă că nu este susţinut de familie

World Vision România avertizează asupra pericolelor din online la care sunt expuşi elevii în perioada pandemiei iar potrivit unui studiu realizat de organizaţie, încrederea acestora în părinţi a scăzut anul trecut, se simt singuri şi unul din cinci copii afirmă că nu este susţinut de familie.

Final de semestru incert pentru mulți elevi. Sorin Cîmpeanu: Va fi nevoie de ore suplimentare

Mulți elevi vor rămâne cu mediile neîncheiate la sfârșitul primului semestrul pentru că n-au participat la orele online. Ne-a declarat ministrul Educației. Sorin Cîmpeanu spune că va fi nevoie de ore remediale, după această perioadă complicată. Iar școlile și grădinițele se vor redeschide atunci când situația epidemiologică o va permite, a mai precizat ministrul. Totodată, Cîmpeanu îi încurajează pe dascăli că vaccinarea este singura soluție pentru a ieși din pandemie.

Ultima Oră

Cele mai citite