Șapte cadre didactice au murit după ce s-au infectat cu coronavirus. Cel mai recent caz din Mehedinți, cel al unei învățătoare de 38 de ani, care venit la cursuri deși era bolnavă. Femeia a murit în spitalul din Orșova

La o lună de zile de când a început anul școlar, peste 200 de școli din țară au cerut trecerea în online. Vorbim despre aproximativ 15% din numărul total de elevi și preșcolari din sistemul de învățământ care nu mai merg fizic la școală. Grav este că 7 dascăli au murit. Asociațiile de părinți sunt nemulțumite că decizia e lăsată la latitudinea școlilor, dar ministrul Educației, Sorin Cîmpeanu, le spune că sunt școli în care nu există niciun caz de COVID.

Ministrul Educației, la TVR: În Olt, 4 cadre didactice au decedat, ceea ce a accentuat puternic starea de îngrijorare. În Mehedinți am înregistrat decesul a 3 colegi

Până marți, 236 de școli care au invocat lipsa resurselor și a capacității de asigurare a protecției sanitare au cerut trecerea în online. Alte 83 de școli au cerut trecerea în online pentru că au cazuri de infectare, a detaliat marți seară, la TVR, ministrul interimar al Educației, Sorin Cîmpeanu. În București și în Olt sunt cele mai multe școli care au formulat astfel de cereri. În București este vorba despre 110 școli, iar în Olt despre 50 de școli care au cerut suspendarea activității după ce 4 cadre didactice au murit. Unitățile de învățământ din 10 județe nu au făcut nicio cerere de trecere în online.

Directorii vor decide când închid şcolile din cauza numărului mare de infecții cu SARS-CoV-2

Școlile pot decide singure dacă trec în format online și fără să mai aștepte avizul DSP. Toate solicitările în acest sens vor fi aprobate, le-a transmis ministrul Educației inspectorilor școlari. Anunțul vine la câteva zile după ce asociațiile de părinți au cerut ca în localitățile cu incidența mai mare de 6 cazuri la mia de locuitori, cursurile să se desfășoare de acasă. În peste 120 de școli din țară copiii fac deja ore din fața calculatoarelor.

Argumentele părinţilor care cer şcoală online unde sunt mai mult de 6 cazuri la mia de locuitori. "Acești copii nu sunt parașutați direct într-o școală astfel încât să nu ia contact cu alte persoane". Răspunsul ministrului

Federația Națională a Asociațiilor de Părinți a trimis o scrisoare miniştrilor Educației şi Sănătăţii ca să modifice ordinul semnat zilele trecute. Mii de elevi şi profesori s-au infectat de la începutul anului şcolar, iar în peste 120 de unități de învățământ din țară toți copiii fac acum cursuri online.

Părinții cer trecerea cursurilor în online în localitățile unde incidența depășește șase la mia de locuitori

Speriaţi de situaţia din spitale şi de numărul mare de îmbolnăviri, părinţii cer revenirea la şcoala online. Federația Națională a Părinților Edupart cere, într-o scrisoare adresată ministerelor Educației și Sănătății, suspendarea activităților didactice cu prezență fizică a elevilor la nivelul unităților de învățământ preuniversitar, în localitățile în care rata incidenței este mai mare de 6 cazuri la mia de locuitori.

Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă: Cursuri online în 3 unități de învățământ care sunt în curs de reabilitare și la o grupă a unei grădinițe, unde un cadru didactic a fost confirmat cu coronavirus

Cursurile continuă în format online la trei unităţi învăţământ şi o grupă a unei grădiniţe, potrivit unei hotărâri luate astăzi de Comitetul Municipiului Bucureşti pentru Situaţii de Urgenţă, care aprobă scenariile de funcţionare.

Mii de elevi încep şcoala în faţa calculatoarelor

Sunt ultimele zile de vacanţă pentru 3 milioane de elevi. Se pregătesc şi ei, şi profesorii pentru un an școlar cât mai aproape de normalitate. În primul rând, cu ore ţinute în clase. Elevii se pregătesc de marea reîntâlnire cu şcoala şi colegii. Pentru aproape 12.500 de copii însă momentul va fi amânat iar întâlnirea se va face doar online. Locuiesc în zone unde incidenţa ratei de infectare a trecut de 6 la mia de locuitori, iar restricțiile impun ca elevii să rămână acasă și să învețe în format online. 12 localităţi din judeţele Satu Mare, Sălaj, Arad, Teleorman şi Dolj sunt în această situaţie.

Ultima Oră

Cele mai citite