Mărturisiri după câștigarea Palme d’Or. Mungiu: „Pentru noi, cineaştii, e important să ne concentrăm asupra filmului”

Cristian Mungiu le-a mărturisit ziariștilor de la Cannes că realizatorii de film nu se gândesc niciodată la premii. Pentru ei contează doar realizarea proiectului aşa cum a fost el conceput. Regizorul român a mai mărturisit că ar fi vrut să-şi sune copiii după ce a primit premiul, dar era ora la care cei mici erau deja în pat.

„Fjord”. Cristian Mungiu devine al zecelea regizor care câștigă două trofee Palme d'Or: „Astăzi societatea e divizată”

Victorie românească la Festivalul de Film de la Cannes. Cristian Mungiu a câştigat Palme d'Or pentru pelicula „Fjord”. Ovaționat minute în șir pe scena Palatului Festivalurilor, Cristian Mungiu a mulțumit emoționat pentru premiu, a declarat că „lumea de astăzi nu este una bună", şi a pus accent pe polarizarea societății în care trăim. Este pentru a doua oară când regizorul român este recompensat cu Palme d'Or după filmul „4 luni, 3 săptămâni, 2 zile", în 2007. Odată cu acest al doilea trofeu, Cristian Mungiu intră în cercul extrem de restrâns al cineaștilor care au câștigat de două ori Palme d'Or, între care Francis Ford Coppola sau Emir Kusturica.

Ultima Oră

Cele mai citite