Mărturisiri după câștigarea Palme d’Or. Cristian Mungiu: „Pentru noi, cineaştii, e important să ne concentrăm asupra filmului şi nu asupra premiului”

24 May 2026, 13:36 (actualizat 24 May 2026, 18:34)

Cristian Mungiu le-a mărturisit ziariștilor de la Cannes că realizatorii de film nu se gândesc niciodată la premii. Pentru ei contează doar realizarea proiectului aşa cum a fost el conceput. Regizorul român a mai mărturisit că ar fi vrut să-şi sune copiii după ce a primit premiul, dar era ora la care cei mici erau deja în pat.

Cristian Mungiu, regizor român:Sunt foarte mulţumit de premiu pentru că un film are nevoie de un premiu pentru a fi mai bine primit de public, dar în acelaşi timp, pentru noi, cineaştii, e important să ne concentrăm asupra filmului şi nu asupra premiului. Când am reuşit să fac turul presei, m-am uitat la ceas, voiam să-mi sun copiii, dar mi s-a părut că e deja târziu, că dorm, şi am renunţat.

Reporter: Sunt la curent, nu?

Cristian Mungiu, regizor român:Cred că da, dar până la urmă sunt lucruri mai importante că un premiu. Filmul vorbeşte despre această violenţă care există în societatea de azi. Dar cred că nu avem dreptul să punem la acelaşi nivel exagerările care există. Nu cred. Trebuie să fiu foarte clar şi onest. Cred că avem soluţii diferite pentru problemele mai importante din lume. Cred că trebuie să îi respectăm pe alţii ca să găsească soluţia lor pentru chestiuni foarte importante ale umanităţii. Ne întrebăm cu toţii de ce existăm, care e sensul acestei lumi.

Lungmetrajul “Fjord”, regizat de cineastul român Cristian Mungiu, a câștigat trofeul Palme d’Or la cea de-a 79-a ediție a Festivalului de Film. Este al doilea trofeu Palme d’Or pentru Mungiu, care triumfa la Cannes și în 2007, cu filmul “4 luni, 3 săptămâni și 2 zile“.

Odată cu acest al doilea trofeu, Cristian Mungiu intră în cercul extrem de restrâns al cineaștilor care au câștigat de două ori Palme d’Or, între care Francis Ford Coppola sau Emir Kusturica.

Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite