Victoria lui Cristian Mungiu la Cannes stârneşte reacţii în lumea criticii de film. Irina Margareta Nistor: Succes pentru cinematografia românească

24 May 2026, 13:57 (actualizat 24 May 2026, 15:04)

Succesul lui Cristian Mungiu la Cannes stârneşte reacţii vii în lumea criticii de film. Performanţa unui dublu Palme d’Or înseamnă mult pentru cinematografia românească, dar conţinutul sensibil şi poziţionarea regizorului faţă de tema polarizării au generat critici.

Cristian Mungiu devine al zecelea deținător al unui dublu Palme d’Or din istorie. Deși e o coproducție internațională, echipa creativă a filmului în frunte cu regizorul a fost română, ceea ce face ca acest succes să fie unul al cinematografiei românești, e de părere Irina Margareta Nistor.

Irina Margareta Nistor, critic de film: O să știe mai multă lume unde e România. O să înțeleagă că există o subtilitate extraordinară a scenariului și un fel de a țese perfect povestea din Norvegia cu povestea migranților.

„Fjord”. Cristian Mungiu devine al zecelea regizor care câștigă două trofee Palme d’Or: „Astăzi societatea e divizată”

Victorie românească la Festivalul de Film de la Cannes. Cristian Mungiu a câştigat Palme d’Or pentru pelicula „Fjord”. Ovaționat minute în șir pe scena Palatului Festivalurilor, Cristian Mungiu a mulțumit emoționat pentru premiu, a declarat că „lumea de astăzi nu este una bună”, şi a pus accent pe polarizarea societății în care trăim. Este pentru a doua oară când regizorul român este recompensat cu Palme d’Or după filmul „4 luni, 3 săptămâni, 2 zile”, în 2007. Odată cu acest al doilea trofeu, Cristian Mungiu intră în cercul extrem de restrâns al cineaștilor care au câștigat de două ori Palme d’Or, între care Francis Ford Coppola sau Emir Kusturica.

Și celelalte premii obținute sunt importante. Juriului ecumenic, de exemplu, a apreciat atitudinea regizorului față de tema ciocnirii culturilor, spune regizoarea Anca Berlogea Boariu, ea însăși fost membru în acest juriu.

Anca Berlogea Boariu, regizoare și producătoare de teatru și film: Este critc, lucru care a făcut să fie apreciat filmul și în același timp și criticat, este că Mungiu reușește să fie echidistant față de extreme. Și au zis că nu se poate un regizor să fie echidistant față de extreme, dar trăim într-o societate atât de polarizată încât ambele extreme trebuie denunțate. Acest film ar trebui să unească breasla, să susțină acest film, să-l promoveze. E poate unica șansă a României să participe la Oscar.

Sunt și critici de film care contesta tocmai această atitudine imparțială față de războaiele culturale ale momentului.

Flavia Dima, critic de film: Cazul real pe care e bazată acțiunea din „Fjord” a avut niște ecouri și reacții enorme. A dus direct la ascensiunea unor partide precum AUR, lucru pe care filmul nu-l integrează și nu îl tratează. Acest film ezită să se poziționeze, face un pas în spate, al echidistanței, al ambiguității, al ambivalenței.

Filmul „Fjord” nu e o critică la adresa statului norvegian, a declarat Cristian Mungiu la conferința de presă de după decernarea premiului. E o interogație a limitelor libertății personale atunci când valorile inividuale sau familiale nu se potrivesc cu cele ale societății.

Mărturisiri după câștigarea Palme d’Or. Mungiu: „Pentru noi, cineaştii, e important să ne concentrăm asupra filmului”

Cristian Mungiu le-a mărturisit ziariștilor de la Cannes că realizatorii de film nu se gândesc niciodată la premii. Pentru ei contează doar realizarea proiectului aşa cum a fost el conceput. Regizorul român a mai mărturisit că ar fi vrut să-şi sune copiii după ce a primit premiul, dar era ora la care cei mici erau deja în pat.
Urmărește-ne pe Google News

Ultima Oră

Cele mai citite