Victoria lui Cristian Mungiu la Cannes stârneşte reacţii în lumea criticii de film. Irina Margareta Nistor: Succes pentru cinematografia românească
Succesul lui Cristian Mungiu la Cannes stârneşte reacţii vii în lumea criticii de film. Performanţa unui dublu Palme d’Or înseamnă mult pentru cinematografia românească, dar conţinutul sensibil şi poziţionarea regizorului faţă de tema polarizării au generat critici.
Cristian Mungiu devine al zecelea deținător al unui dublu Palme d’Or din istorie. Deși e o coproducție internațională, echipa creativă a filmului în frunte cu regizorul a fost română, ceea ce face ca acest succes să fie unul al cinematografiei românești, e de părere Irina Margareta Nistor.
Irina Margareta Nistor, critic de film: O să știe mai multă lume unde e România. O să înțeleagă că există o subtilitate extraordinară a scenariului și un fel de a țese perfect povestea din Norvegia cu povestea migranților.
Și celelalte premii obținute sunt importante. Juriului ecumenic, de exemplu, a apreciat atitudinea regizorului față de tema ciocnirii culturilor, spune regizoarea Anca Berlogea Boariu, ea însăși fost membru în acest juriu.
Anca Berlogea Boariu, regizoare și producătoare de teatru și film: Este critc, lucru care a făcut să fie apreciat filmul și în același timp și criticat, este că Mungiu reușește să fie echidistant față de extreme. Și au zis că nu se poate un regizor să fie echidistant față de extreme, dar trăim într-o societate atât de polarizată încât ambele extreme trebuie denunțate. Acest film ar trebui să unească breasla, să susțină acest film, să-l promoveze. E poate unica șansă a României să participe la Oscar.
Cristian Mungiu scrie istorie la Cannes: obține al doilea trofeu Palme d’Or din carieră, după 19 ani, cu filmul “Fjord”
Sunt și critici de film care contesta tocmai această atitudine imparțială față de războaiele culturale ale momentului.
Flavia Dima, critic de film: Cazul real pe care e bazată acțiunea din „Fjord” a avut niște ecouri și reacții enorme. A dus direct la ascensiunea unor partide precum AUR, lucru pe care filmul nu-l integrează și nu îl tratează. Acest film ezită să se poziționeze, face un pas în spate, al echidistanței, al ambiguității, al ambivalenței.
Filmul „Fjord” nu e o critică la adresa statului norvegian, a declarat Cristian Mungiu la conferința de presă de după decernarea premiului. E o interogație a limitelor libertății personale atunci când valorile inividuale sau familiale nu se potrivesc cu cele ale societății.

