Crește numărul elevilor bolnavi de COVID. Școala este principala sursă de îmbolnăvire. Părinții cer cursuri online până trece valul 5

Zeci de mii de elevi şi angajaţi din învăţământ s-au îmbolnăvit de COVID. Chiar dacă procentele nu sunt mari numărul este în creştere. Specialiştii din sănătate spun că şcoala este principala sursă de infectare în acest val 5 şi ar trebui să-i retragem pe copii online, dacă vrem să rămânem sănătoşi. Şi părinţii sunt supăraţi pentru că autorităţile n-au curajul să revină la şcoala din faţa computerului.

Presiune tot mai mare pe spitale și pe personalul medical, din cauza îmbolnăvirilor de Covid. În unele unități deja s-au ocupat toate paturile ATI

Este a treia zi consecutivă cu peste 30 de mii de infectări anunţate de autorităţi. Iar acest lucru înseamnă presiune tot mai mare pe spitale şi personalul medical. Sunt peste 500 de bolnavi care au fost internaţi în ultima zi. Iar în unele spitale deja s-au ocupat toate paturile ATI. Şi aceasta, în condiţiile în care 60 dintre suferinzi s-au stins de ieri până astăzi.

Dr. Simin Aysel Florescu: Omicron se transmite prin secreții respiratorii. E bine să dezinfectăm suprafețele, dar nu aceasta este calea principală de transmitere a virusului

Simin Aysel Florescu, managerul Spitalului de Boli Infecțioase „Victor Babeș", a explicat joi seara, în direct la dezbaterea organizată de Colegiul Medicilor și TVR1 că transmiterea tulpinii Omicron nu are particularități față de alte tulpini ale virusului. Astfel, calea principală de transmitere a Omicron este prin secreții respiratorii și mai puțin prin suprafețe contaminate.

Dr. Daniel Coriu: Probabil Omicron ne va duce în final la imunizarea de turmă, pentru că toți vom lua virusul. În plus, am depășit 8 milioane de vaccinați, un record pentru România

Ministrul Sănătății spunea că procentajul de vaccinați este mai mare decât cel oficial deoarece trebuie raportat la românii din țară, nu la toți românii. În plus, imunizați sunt și cei care au trecut prin boală, iar din punctul ăsta de vedere nu știm exact cum stau lucrurile, pentru că nu toți au fost și luați în evidență. Medicul Daniel Coriu a declarat joi seara, în emisiunea-dezbatere "Impactul populațional al variantei Omicron și recuperarea Post Covid-19" realizată de TVR în colaborare cu Colegiul Medicilor, că valul 5, alături de numărul de vaccinați, peste 8 milioane, ne vor duce probabil la imunitatea de turmă.

Presiune în creștere pe spitale, mai ales în cele cu focare Covid. Autoritățile au început să detașeze personal între unitățile sanitare

Încă o zi cu zeci de mii de infectări depistate. Din peste o sută de mii de teste, aproape 32 de mii sunt pozitive. Oficialii nu exclud ca săptămâna viitoare să avem 40 de mii de infectări pe zi şi să depăşim o mie de cazuri la ATI. Deja s-au triplat solicitările de transfer pentru pacienţii în stare gravă fără loc și se fac tot mai multe detaşări de personal.

Miracolul din secția de Terapie Intensivă. O tânără intubată, grav bolnavă de Covid-19, a născut prin cezariană o fetiță sănătoasă, la Spitalul Județean de Urgență din Timișoara

În spitale se întâmplă şi miracole. O femeie a reușit să aducă pe lume o fetiță în timp ce era la Terapie Intensivă, cu o formă gravă de Covid. După două luni și jumătate pe patul de spital, intubată, medicii i-au salvat și pe ea, și pe copil. Fetița nou-născută poartă numele celei care a îngrijit-o pe mamă cu atâta dăruire.

Ultima Oră

Cele mai citite