S-a dublat și numărul copiilor bolnavi de COVID. Peste 3.300 au fost confirmați cu noul coronavirus în 24 de ore, dar tulpina OMICRON nu a provocat deocamdată multe internări în rândul acestora. 11 copii sunt tratați în secțiile de Terapie Intensivă. Ministrul Sănătății cere în continuare precauție și testare corespunzătoare.
Mortalitatea generată de COVID-19 este în prezent de 8 - 10 ori mai mică decât în luna octombrie a anului trecut când se înregistra acelaşi număr de cazuri, a declarat, miercuri, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila, în debutul şedinţei de Guvern.
Încă un caz de vaccinări fictive, în Dolj. Un medic şi mai mulţi intermediari sunt acuzaţi că au facilitat obţinerea a peste 100 de certificate false de vaccinare, în doar două luni.
Mai multe organizaţii internaţionale, printre care ONG-ul Oxfam şi un grup de filantropi milionari, au propus miercuri taxarea celor mai bogaţi oameni de pe planetă, care ar putea să scoată miliarde de persoane din sărăcie şi să vaccineze planeta împotriva COVID-19, informează AFP.
Un număr de 7.595 de cazuri noi de persoane infectate cu SARS-CoV-2 au fost înregistrate în ultimele 24 de ore şi au fost raportate 28 de decese, a informat, duminică, Grupul de Comunicare Strategică (GCS).
Direcţia de Sănătate Publică (DSP) Timiş a anunţat, joi, că 14 copii care au fost într-o tabără de schi în Serbia au fost confirmaţi cu COVID-19, la întoarcerea în ţară, dar au forme uşoare de boală.