Experiența unei artiste românce care a devenit șofer pentru asistentele medicale din New York

Irina Păcurariu vorbește cu Daniela Groza, o talentată autoare de fotografie documentară, care în această perioadă, ca toți ceilalți artiști, a fost obligată să-și abandoneze proiectele. S-a angajat la un serviciu de transport în New York, metropola cea mai lovită de pandemie a Americii și relatează cum se vede orașul dintr-o mașină în care urcă oameni care parcă trăiesc în lumi paralele. După ce a transportat o persoană despre care știe sigur că era deja infectată Daniela a renunțat să facă taximetrie.

Ministrul Sănătăţii, control la Constanţa. Nelu Tătaru: această zonă are un aflux mare de persoane din exterior. Fără respectarea măsurilor, riscă să devină focar

Pericolul rămâne ridicat în mai multe județe unde a crescut mult numărul îmbolnăvirilor, cum sunt Brașov și Constanța. Acesta din urmă s-ar putea transformă într-un focar de infecție, la fel ca Suceava dacă nu se iau măsuri urgențe, a avertizat astăzi ministrul Sănătății. Mai mulți angajați ai spitalului Județean și un medic de familie sunt infectați: 114 oameni în tot județul. Ministrul Sănătății a verificat activitatea și dotările spitalelor. Ce a găsit ne spune Ana Maria Stancu.

STUDIU. Mâncarea și cumpărăturile, refugiul românilor în izolare. Ce vor aprecia oamenii după pandemie

Îngrijorați de izolare și de efectele crizei, mulți romani își găsesc refugiul în cumpărături, mâncare sau filme. Și se tem că vă dura mult până să ne revenim. Sunt concluziile unui studiu recent făcut în Romania. Psihologii spun că acest comportament poate fi nociv și ar trebui înlocuit cu alte activități. Iar specialiștii în economie cred după această perioadă, primele își vor reveni industriile care mergeau bine și până acum.

Numărul infecțiilor cu coronavirus a ajuns în România la 3.864. De la comunicarea de sâmbătă au fost înregistrate 251 de noi cazuri de îmbolnăvire

Până duminică, pe teritoriul României au fost confirmate 3.864 de cazuri de persoane infectate cu coronavirus. De la ultima informare transmisă de Grupul de Comunicare Strategică au fost înregistrate 251 de noi cazuri de îmbolnăvire. Dintre persoanele confirmate pozitiv, 374 au fost declarate vindecate și externate.

"Noul englez e olandez" - un editorial de Gabriel Giurgiu, realizatorul emisiunii "Europa Mea"

Ați auzit de CoronaBonds? Corona nu vine de la o bere, ci de la un nenorocit de virus. Bond nu e de la spionul James, ci de la pârdalnicele de obligațiuni, adică bani de împrumut, bine garantați la emisiune, pe termen relativ lung, cu dobânzi cât mai atractive posibil. Le știți de la noi, din România. Le tot emite Ministerul de Finanțe, la vremi de necesitate într-ale cheltuirii. De fapt, le emite orice stat din lume care încearcă și alte variante de finanțare a datoriilor publice decât tipărirea de bancnote într-un subsol al băncii lor centrale. În general, țările cu economii liberale și, cât de cât, credibile.

Ultima Oră

Cele mai citite