Covid-19
Secretarul de stat în Ministerul de Interne, Bogdan Despescu, a declarat la TVR că nu există la acest moment o situație care să impună o măsură identică cu ce s-a întâmplat la Țăndărei, dar nu se exclude o astfel de măsură. Secretarul de stat a mai declarat că se ia în calcul o procedură prin care polițiștii să poată face copii ale documentelor prezentate de persoanele care se deplasează în afara locuințelor, pentru verificări suplimentare.
Brazilia. Numărul deceselor se apropie de 500; peste 11.000 de contagieri confirmate
Brazilia a raportat 852 noi cazuri de infectare cu noul coronavirus în ultimele 24 de ore, numărul contagierilor confirmate ajungând la peste 11.000 în mai puţin de o lună, în timp ce numărul deceselor a ajuns deja la 486, relatează luni EFE.
Un tigru de la o grădină zoologică din New York a fost testat pozitiv pentru noul coronavirus. Animalul, infectat de un angajat asimptomatic
Un tigru de la Grădina Zoologică din Bronx, New York, a fost testat pozitiv pentru noul coronavirus și este primul caz de infectare cu noul coronavirus înregistrat la un animal în SUA, dar şi în rândul tigrilor de pe glob.
Despescu: Fac apel la cetățenii care doresc să se întoarcă acasă să analizeze foarte bine situația
Secretarul de stat în Ministerul de Interne, Bogdan Despescu, chestor șef de poliție a făcut un apel la cetățenii care doresc să se întoarcă acasă să analizeze foarte bine situația și să revină în țară doar dacă este o situație de urgență și doar în deplină siguranță.
Rusia: Barurile virtuale, o soluție în vremuri de criză. Medicii avertizează că alcoolul nu este un remediu în starea de izolare
De când a fost declarată pandemia de coronavirus, localurile s-au închis peste tot. Așa că patronii barurilor, de exemplu, tot încearcă să găsească soluții de ieșire din criză. Rușii s-au gândit la o soluție originală: să treacă în mediul online, mai ales că fiecare client are la indemnă băutură chiar în casă. Cum funcționează aceste platforme de socializare aflăm de la corespondentul nostru la Moscova, Liviu Iurea.
Ungaria. Premierul Victor Orban a vizitat un penitenciar unde deținuții fac măști
Deținuții din Ungaria fac măști. Într-un penitenciar din nord-estul țării, dotat cu o mașină sofisticată, toți cei aflați după gratii, au fost puși la muncă. Premierul Victor Orban a vizitat nu numai închisoarea ci și spitalul regional. În Ungaria sunt confirmate până acum 678 de cazuri și au fost raportate 32 de decese.
Care sunt alimentele care ne pot ajuta în această perioadă să ne creștem imunitatea
Este foarte important în această perioada să avem grijă de imunitatea noastră și să încercăm să o creștem cât mai mult. Imunitatea apară organismul de viruși și alți agenți externi care ne pot îmbolnăvi. Și în cazul COVID 19, specialiștii spun că persoanele cu o imunitate bună – chiar în cazul în care sunt atinse de virus – trec printr- o formă mai ușoară a bolii.
Gorj: Peste 500 de persoane sunt în carantină instituționalizată în hoteluri și pensiuni
Peste 500 de persoane din județul Gorj se află în acest moment în carantnă instituționalizată în pensiuni și hoteluri.
Timișoara: Reguli noi la Maternitatea Odobescu, după ce au fost confirmate 25 de cazuri de COVID-19
La maternitatea Odobescu din Timișoara au fost confirmate 25 de cazuri de COVID-19. Este vorba despre 13 cadre medicale, 11 lăuze şi o femeie gravidă. Drept urmare, aici au fost luate mai multe măsuri de protecție în această perioadă.

