Amalia Lică, medaliată cu bronz la minge, la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca
Sportiva română Amalia Lică a obţinut medalia de bronz în finala de la minge, duminică, la Cupa Mondială Challenge de gimnastică ritmică de la Cluj-Napoca.
Intrată în finală cu a opta notă (27,000), Lică a primit în finală 27,850 puncte, fiind devansată de poloneza Liliana Lewinska (28,250) şi de ucraineanca Taisia Onofriciuk (28,100).
La panglică, Lică a fost a şasea în finală (26,800), iar Andreea Verdeş s-a clasat pe opt (24,750). Lică avusese al doilea punctaj în calificări (27,500). Taisia Onofriciuk s-a impus cu 28,000 puncte.
Rezultatele româncelor sunt completate de locurile bune de sâmbătă de la individual compus, locul 6 pentru Amalia Lică şi 10 pentru Andreea Verdeş.

