Cifrele îmbolnăvirilor scad, dar am avut un record de decese al valului 5. Reprezentanţii elevilor cer noi măsuri de siguranţă, dacă apar din nou creșteri

Covidul a răpit aproape 200 de vieţi în ultima zi. Sunt cei mai mulţi morţi din acest val. Deşi pandemia e pe un trend descendent, şi scade şi numărul internărilor, mulţi dintre cei cu forme grave pierd lupta. Și totul, pentru că oamenii sunt mai neatenţi, spun experţii. Sunt şi aproape 22 de mii de cazuri noi de Covid, cu 10 mii mai multe decât la ultimul bilanţ.

Autorităţile se pregătesc de ridicarea restricțiilor, dar cu precauție. Prima măsură ar putea fi renunțarea la mască în aer liber, probabil în 2-3 săptămâni

Autorităţile se pregătesc de ridicarea restricțiilor, dar cu precauție. Relaxările vor începe doar când numărul bolnavilor COVID de la ATI va scădea susţinut, anunţă ministrul Sănătăţii. Prima măsură ar putea fi renunțarea la mască în aer liber, probabil în 2-3 săptămâni. Deși numărul cazurilor noi a început să scadă, situaţia din spitale este încă serioasă, spune Alexandru Rafila.

Ultima Oră

Cele mai citite