Secretarul general al ONU avertizează: Pandemia nu s-a încheiat

Pandemia de COVID-19 nu s-a încheiat, iar distribuţia de vaccinuri împotriva noului coronavirus la nivel mondial rămâne "scandalos de inechitabilă", a afirmat miercuri secretarul general al Organizaţiei Naţiunilor Unite (ONU), Antonio Guterres, într-un comunicat de presă ce a marcat împlinirea a doi ani de la declanşarea acestei crize sanitare globale, informează AFP.

Ultima zi de stare de alertă. A. Rafila: Masca nu va mai fi obligatorie nici în spațiile libere, nici în spațiile închise. Fără certificat verde sau testare la intrarea în țară. Care sunt recomandările ministrului?

După doi ani de restricţii, România revine la viaţa de dinaintea pandemiei. La miezul nopţii, starea de alertă se încheie şi dispar restricţiile impuse de răspândirea virusului care a luat zeci de mii de vieţi. Oficialii şi medicii cer acum responsabilitate individuală. Ne recomandă să păstrăm masca unde e risc de infectare, pentru că virusul încă circulă intens. Numai în ultima zi au fost peste cinci mii de cazuri noi şi aproape 100 de decese. Iar aproape 700 de bolnavi sunt la ATI.

Biden apără dreptul femeilor de a alege în privinţa avortului, cere Congresului să aprobe reforma imigraţiei, anunţă că americanii bolnavi de COVID vor primi medicamente gratuite

Preşedintele american Joe Biden a rostit, marți, în faţa membrilor Congresului, primul discurs despre Starea Uniunii, într-un context dificil atât în plan extern, cât și intern. În timp ce invazia preşedintelui rus Vladimir Putin în Ucraina a aruncat lumea în frică şi incertitudine, liderul de la Casa Albă are de îndeplinit și în plan intern promisiunile făcute în campanie.

Ministerul Sănătăţii a propus Guvernului măsuri de relaxare sanitară în perioada următoare. Programul centrelor de transfuzii unde poate fi donat sânge pentru Ucraina a fost prelungit

Ministerul Sănătăţii a propus Guvernului măsuri de relaxare în perioada imediat următoare, după ce s-a înregistrat o scădere ''constantă'' a tuturor indicatorilor privind pandemia de COVID-19, a anunţat, marţi, ministrul Alexandru Rafila, într-o conferinţă de presă. Ministrul Sănătăţii a apreciat că sezonul estival din acest an va fi unul de ''normalitate'', cu restricţii puţine însă acest "lucru rămâne să fie confirmat de realitate".

După doi ani, România e la un pas să iasă din starea de alertă. Situația din spitale va dicta momentul relaxării

Primele zile de primăvară ne-ar putea scăpa, în sfârşit, de multe restricţii. Condiţiile sunt clare: să scadă continuu numărul de cazuri noi de Covid şi să nu fie ocupate mai mult de 900 de paturi la ATI. Doar aşa România va renunţa la starea de alertă şi, odată cu aceasta, la masca de protecţie în spaţiile deschise şi chiar la certificatul digital. Toate vor fi anunţate săptămâna viitoare.

Risc de infarct miocardic, insuficiență cardiacă, accident vascular cerebral. Covid-19, impactul puternic asupra organismului

Virusul care ne-a dat vieţile peste cap poate produce multe probleme de sănătate, chiar și la un an de la vindecarea de Covid. Infectarea creşte în primul rând riscul de a face boli cardiovasculare. Cu cât forma de Covid suferită de un pacient a fost mai gravă, cu atât urmările sunt mai serioase. Imunitatea obţinută prin boală poate avea consecinţe grave, aşa că protecția cea mai sigură rămâne vaccinarea, spun medicii.

Ultima Oră

Cele mai citite