Ministrul Sănătății, Alexandru Rafila, despre eliminarea stării de alertă: Restricțiile vor fi ridicate în momentul în care situația epidemiologică o va permite. Nu putem face acest lucru în detrimentul sănătății oamenilor

Starea de alertă ar putea fi eliminată în viitorul apropiat dacă evoluţia epidemiologică va permite acest lucru. Cu aproape 19 mii de noi cazuri în ultimele 24 de ore, dar pe o tendinţă clară de scădere a valului pandemic, autorităţile iau în calcul renunţarea la majoritatea restricţiilor actuale. Purtarea măştii în interior şi în spaţiile aglomerate s-ar transforma într-o recomandare, la fel ca în cazul vaccinării, anunţă ministrul Sănătății.

Imunitatea este mai durabilă la bolnavii trecuţi prin COVID-19, decât la cei vaccinaţi, cu trecerea timpului, potrivit unui studiu din Israel. Cercetarea privește nu numărul anticorpilor generați, ci randamentul acestora

Un studiu realizat la Centrul Medical Sheba din Israel a relevat că anticorpii persoanelor care au trecut prin COVID-19 oferă, cu trecerea timpului, o mai mare rezistenţă decât cei generaţi de persoanele vaccinate împotriva noului coronavirus, relatează EFE.

Specialiștii iau în calcul ca în România să se fi atins un grad ridicat de imunitate colectivă, ceea ce ar putea anunța o revenire la normalitate

Sunt șanse mari ca România să fi atins un grad ridicat de imunitate, iar în primăvară să putem reveni la normalitate. Concluzia vine după un nou studiu în urma căruia s-a constatat că toate cele aproape 100 de probe secvențiate erau infectări cu Omicron. Din acest ultim lot, doar 3 conțineau subvarianta mai contagioasă. Reluarea vieții obișnuite ține de două aspecte - numărul de cazuri noi și viteza cu care această subvariantă se va răspândi.

Ultima Oră

Cele mai citite